Poznato je da je med bogat hranljivim materijama i da jača i štiti respiratorni, gastrointestinalni, kardiovaskularni i nervni sistem, ali neke vrste meda koje se nalaze na policama prodavnica možda vam neće pružiti ove prednosti.
Fabijan Tores, direktor razvoja poslovanja u SICPA-i i stručnjak za med za El Espanol, otkrio je da je oko 80 odsto meda koji se prodaje u Španiji zapravo mešano i sadrži samo malu količinu pravog meda, dopunjenog dodatkom šećera.
„Taj ‘lažni’ i nekvalitetni med, sa dodacima, više liči na sirupe nego na med. U najboljem slučaju dodaju šećer, što ga čini veoma štetnom kalorijskom bombom za decu ili starije“, upozorio je on.
Stručnjak je istakao da je ovaj problem posebno rasprostranjen kod pekarskih proizvoda i prerađevina koje sadrže med, jer je „teško saznati“ pravo poreklo meda koji se koristi u ovim proizvodima.
Med se ne stavlja u tople napitke
Ako, s druge strane, uspete da dobijete pravi hranljivi med, možete da apsorbujete zdravstvene prednosti iz njega, ali to zavisi od toga kako ga koristite.
Mnogi ljudi stavljaju med u svoje tople napitke umesto šećera jer je to zdravija opcija i za smanjenje unosa kalorija. Međutim, ovaj metod možda neće biti toliko efikasan kao što mislite. Naime, pčelar Đorđo Poeta otkrio je za AS da je visoka temperatura zapravo „najveći neprijatelj“ meda.
Poeta je objasnio da kada temperatura meda poraste na 50 °C, on gubi svoja hranljiva svojstva i zdravstvene prednosti. Neposredno nakon kuvanja šolja čaja ima temperaturu između 60 i 65 °C. Poeta je savetovao da napravite pauzu i ostavite šolju da se ohladi nekoliko minuta pre dodavanja meda.
On je takođe izrazio zabrinutost zbog pasterizovanog meda, koji se zagreva na približno 78°C da bi mu se produžio rok trajanja. Britanska nacionalna zdravstvena služba (NHS) istakla je da, iako je nepasterizovani med bezbedan za odrasle, ne treba ga davati odojčadi i deci mlađoj od godinu dana, piše Express.