Dva sastojka iz kuhinje mogu da smanje problem otečenih nogu po vrućini
Otečene noge su problem koji se često javlja leti. To je posledica preteranog zamora nogu, pa sam otok nestaje kada se odmaramo. Najčešće je to posledica dehidracije i pregrevanja tela. Pored toga, otok stopala može da bude povezan sa viškom soli u ishrani ili nedostatkom magnezijuma.
Pored zdravstvenih faktora, postoje i drugi jer se otok često javlja kod ljudi koji rade u sedećem ili stajaćem položaju. Neudobna obuća ili preuske pantalone takođe mogu da izazovu privremenu stagnaciju tečnosti, što će dovesti do otoka. Takođe, postoji i hronični limfedem, koji je rezultat stagnacije tečnosti u potkožnom tkivu. To može da bude simptom bolesti, tako da otok treba pratiti i proveriti da li ima drugih uznemirujućih znakova.
Otečene noge otežavaju kretanje. Ipak, trenutno olakšanje možete da obezbedite upotrebom dva proizvoda koja imate u kuhinji – sodom bikarbonom (pola šolje) i jabukovim sirćetom (pola šolje).
Dodajte oba sastojka u lavor sa toplom vodom, a zatim potopite stopala 15-20 minuta. Za to vreme možete da se opustite i slušate muziku, čitate knjigu ili bilo šta što vas opušta. Kada izvadite noge iz vode, namažite hranljivu kremu koja će omekšati epidermis, sloj kože koji vas štiti od toksina, bakterija i gubitka tečnosti. Takođe, preporuka stručnjaka je da koristite rashladni gel za stopala.
Šta da učinite da vam stopala ne oteknu?
Mnogi se pitaju da li se oticanje stopala tokom leta može da se izbegne. Odgovarajući nivo hidratacije će vam svakako pomoći u ovoj situaciji. Ako ne pijete dovoljno vode, posebno u toplim danima, povećavate rizik od zastoja limfe u potkožnom tkivu. Štaviše, u toplim danima je preporuka da hodate bosi po travi ili pesku jer će vam to pomoći u jačanju mišića stopala.