Čaša voćnog soka ili kriška voća je dobro i zdravo osveženje, posebno po toplom vremenu. Iako je njihov hemijski sastav, odnosno bogatstvo vitaminima i mineralima, veoma efikasan za jačanje imuniteta i opšteg dobrobiti ljudskog organizma, to nije uvek slučaj kod svih.
Na primer, grejpfrutje bogat vitaminima A i C i mineralima kao što je kalijum, ali njegova konzumacija može uticati na dejstvo određenih lekova. IFL Science piše da jedenje grejpfruta ili pijenje soka od ovog voća može negativno uticati na dejstvo lekova protiv visokog holesterola, anksioznosti i depresije, srčanih problema i odbacivanja transplantiranih organa.
Štaviše, grejpfrut deluje na lekove na dva načina. Uz određene lekove, konzumacija ovog voća može dovesti do abnormalno visokog nivoa lekova, odnosno njihovih aktivnih supstanci u telu, što može imati ozbiljne neželjene efekte.
Ozbiljne posledice
U jednoj studiji je primećeno da je nakon transplantacije jetre pacijent uzimao lek takrolimus, koji smanjuje rizik od odbacivanja organa. Pojeo je kilogram i po marmelade, od čega je 50 odsto bilo od grejpfruta. Ponovo je završio u bolnici, ali zbog akutnog otkazivanja bubrega. Zbog konzumiranja marmelade od grejpfruta, nivo leka u njegovom sistemu bio je 326 do 592 procenta veći od normalnog, što je dovelo do ovih teških neželjenih efekata.
S druge strane, kod nekih ljudi jedenje ovog voća snižava nivo aktivnih supstanci lekova u organizmu. Ovo se najčešće dešava sa lekovima poput feksofenadina, koji se koristi za lečenje polenske groznice i košnica.
Posledica ovoga je da lekovi mogu biti manje efikasni u lečenju ili suzbijanju simptoma određenih bolesti. Stručnjaci savetuju pacijente da pre konzumiranja grejpfruta provere šta piše u uputstvu za lek ili da se konsultuju sa svojim lekarom ili farmaceutom.