Kako atmosferski pritisak utiče na telo tokom leta u avionu?
Letenje u avionu, naročito na visinama između 10 i 12 kilometara, predstavlja značajnu razliku u odnosu na boravak na zemlji. Atmosferski pritisak na tim visinama je mnogo niži, što ima različite efekte na ljudsko telo.
Šta se dešava sa telom
Kada avion dostigne visinu krstarenja, atmosferski pritisak se značajno smanjuje. Da bi se osiguralo da putnici mogu da dišu normalno, kabina aviona se pod pritiskom drži na nivou koji simulira visinu od približno dva kilometra, što je slično nekim planinskim predelima.
Simptomi i neželjeni efekti
Zbog smanjenog atmosferskog pritiska, telo prolazi kroz različite promene. Neke od njih uključuju:
– Smanjena apsorpcija kiseonika: Krv apsorbuje manje kiseonika na većim visinama, što može izazvati osećaj pospanosti ili glavobolje.
– Dehidratacija i suva koža: Niska vlažnost vazduha može dovesti do dehidratacije i sušenja kože. Ovo takođe može uticati na vaš osećaj ukusa.
– Nadimanje: Pritisak u kabini može izazvati širenje gasova u crevima, što dovodi do blage bolove u stomaku ili nadimanja.
Rizik od venske tromboze
Letenje u avionu takođe može povećati rizik od venske tromboze, stanja gde se krvni ugrušci formiraju u dubokim venama, obično u nogama. Ovo stanje se može razviti ako predugo sedite bez kretanja.
Saveti za zdravo i bezbedno letenje
– Protegnite noge: Povremeno ustanite i prošetajte po kabini da biste poboljšali cirkulaciju krvi.
– Pijte puno vode: Ostanite hidrirani tokom leta da biste sprečili dehidrataciju.
– Korišćenje fiziološkog rastvora za nos: Ovo može pomoći u borbi protiv suvog vazduha u kabini.
– Hidratacija kože: Nanesite hidratantnu kremu na kožu kako biste sprečili njeno sušenje.
Letenje na velikim visinama može biti izazov za vaše telo, ali sa ovim savetima možete uživati u ugodnijem i zdravijem letu.
(avaz.ba)