Ukoliko želite da vodite računa o zdravlju i izgledu, ne morate više da se odričete hleba.
Umesto običnog belog hleba i alternativa od integralnog brašna, heljde i spelte, na dijeti možete jesti popularni hleb od lanenog semena koji ima brojne prednosti.
Pored toga što ne sadrži gluten, on ima i nizak glikemijski indeks (svega 35), a prednosti semenki lana po zdravlje odlično su poznate.
Za šta je dobro laneno seme?
Kao i sve semenke koje obiluju mastima, seme lana ima značajnu energetsku vrednost – u 100 grama semena lana nalaze čak 534 kalorije.
Ipak, neka vas ovaj broj kalorija ne uplaši jer je sve ostalo što laneno seme pruža veoma korisno po organizam, pa nije isto jesti njega i nezdravu namirnicu sa istom kalorijskom vrednošću.
Seme lana obiluje i proteinima, kojih u 100 g ima oko 18,28 grama, a obično se preporučuje da se konzumira u kombinaciji s mesom jer lan ne sadrži lizin, važnu aminokiselinu.
U 100 grama lanenih semenki nalazi se 28,88 grama ugljenih hidrata, od čega najveći deo čine biljna vlakna. Uz to, odličan su izvor vitamina i minerala, pre svega vitamina B1, fosfora , bakra, zatim biljnih jedinjenja kao što su p-kumarinska kiselina, ferulna kiselina, cijanogene glikozidi, fitosteroli i lignani.
Ove semenke spadaju i u najjeftinije, naročito ako ih kupujete na meru u prodavnicama zdrave hrane.
Sastojci:
– 100 g lanenog semena
– 6 belanaca
Priprema:
– Veče pre pripreme hleba, potopite laneno seme u vodu da odstoji i nabubri.
– Sutradan ih dobro ocedite, pa stavite u blender
– Zatim od jaja odvojte belanca, sipajte ih preko semenki lana i blendajte dok se ne usitni (ali pazite da ne preterate – treba da budu mlevene, a ne praškaste). Povremeno očistite smesu sa unutrašnjih zidova blendera , pa nastavite.
– Sipajte smesu u posudu za pečenje obloženu pek-papirom, pa pecite 35 minuta u rerni zagrejanoj na 180 stepeni.
– Nakon što bude pečen, isključite i ostavite hleb u rerni još 45 minuta da ne bi splasnuo prilikom naglog vađenja na sobnu temperaturu.