Novo istraživanje otkrilo je dve najsmrtonosnije namirnice i izdato je odmah javno upozorenje.
Prerađeno meso i super-slatka pića su dve najopasnije ultra-prerađene hrane, upozorava nova studija.
Istraživači su otkrili da su prerađeno meso i super-slatka pića povezani sa povećanim rizikom od koronarne bolesti srca (CHD) ili kardiovaskularnih bolesti (KVB) u poređenju sa ostalima u istoj kategoriji, što ih čini najopasnijom ultra-prerađenom hranom, The Sun piše.
Ali istraživači su takođe otkrili da su neke ultra-obrađene namirnice (UPF) poput jogurta i hleba povezane sa nižim izgledima za KVB ili moždani udar.
Autor studije Keni Mendoza, sa Harvarda T.H. Chan School of Public Health u Bostonu, Massachusetts, rekao je: „Ova studija sugeriše negativnu ulogu ukupne potrošnje UPF-a kao dela dijetetskog obrasca u riziku od KVB, CHD i moždanog udara.“
„Konkretno, naši nalazi sugerišu da treba izbegavati bezalkoholna pića i prerađeno meso, s obzirom na njihovu doslednu štetnu povezanost sa KVB, CHD i moždanim udarom“, dodao je stručnjak.
Tim je proučavao podatke prikupljene iz upitnika koji je popunilo skoro 207.000 medicinskih sestara i drugih zdravstvenih radnika. Učesnici su pitani o njihovom zdravlju i ishrani svake dve do četiri godine.
Hrana je kategorisana u četiri grupe: neprerađena/minimalno obrađena, prerađeni kulinarski sastojci, prerađena hrana i UPF.
UPF, koji često sadrže mnogo šećera, masti, kalorija i soli i malo vlakana, zatim se dalje dele u deset grupa na osnovu nutritivnog sastava.
- Hleb i žitarice (podgrupe: žitarice za doručak, tamni/punozrnati hleb, hleb od rafinisanog zrna).
- Sosovi, namazi i začini.
- Upakovane slatke grickalice i deserti.
- Spakovane slane grickalice.
- Pića zaslađena šećerom.
- Prerađeno crveno meso, živina i riba.
- Gotova/grejana mešana jela.
- Deserti na bazi jogurta/mlečnih proizvoda.
- Alkoholna pića.
- Veštački zaslađena pića.
Sve u svemu, uzimanje UPF-a je povezano sa većim rizikom od KVB i CHD. Ali slatka pića i prerađeno meso su dva proizvoda povezana sa najvećim rizikom. Ovo može uključivati mesne prerađevine, slaninu ili kobasice, kao i gazirana pića.
Međutim, to nije bilo isto za sve UPF, pošto osam od deset grupa nije proizvelo značajno povećan rizik.
Istraživači su čak otkrili inverzne asocijacije za rizik od KVB i CHD za jogurt, deserte na bazi mlečnih proizvoda i slane grickalice.
Oni koji su jeli više ultra-obrađenog hleba i žitarica za doručak takođe su imali manje šanse da dobiju moždani udar.
Unos žitarica je bio povezan sa manjim rizikom od KVB i CHD, dok je unos alkohola bio povezan sa manjim rizikom od CHD.
To bi moglo biti zbog većeg sadržaja vlakana u nekim od ovih namirnica ili činjenice da su često obogaćene vitaminima, kažu naučnici.
Dodali su: „Tipični UPF (npr. napitci zaslađeni šećerom, prerađeno meso i brza hrana) imaju visoku energiju i dodaju šećere, zasićene masti i natrijum – utvrđene faktore rizika za KVB.
„Naši nalazi sugerišu da UPF grupe imaju različite doprinose kardiovaskularnom riziku“, izvestili su istraživači.
„Smanjenje natrijuma, zasićenih masti, dodatog šećera i kozmetičkih aditiva koji nisu neophodni za ljudsko zdravlje u hlebu od celog zrna, hladnim žitaricama i nekim slanim grickalicama može povećati inače hranljivu vrednost ovih proizvoda“, dodaju oni.