Čuvena neurološkinja ostavila je iza sebe 5 saveta za bolji rad mozga.
Rita Levi-Montalčini rođena je 22. aprila 1909, u Italiji. Bila je jedan od najboljih italijansko-američkih neurologa, koja je sa biohemičarom Stenlijem Koenom, podelila Nobelovu nagradu za fiziologiju ili medicinu 1986. za svoje otkriće telesna supstanca koja stimuliše i utiče na rast nervnih ćelija.
Živela je 103 godine i bila je veoma vitalna, a mozak joj je radio kao sat. Nobelovka je ostavila preporuke za razvoj moždanih vijuga i za dug život:
1. Čitanje teške literature – Mnogi naučnici su govorili da stalno učenje čuva vitalnost moždanih vijuga.
2. Rešavanje logičkih zadataka i ukrštenih reči – podstiču mozak da razmišlja van okvira.
3. Pokušajte da zapamtite više – Na primer, nakon čitanja svakog poglavlja, zatvorite knjigu i pokušajte da zapamtite manje detalje. Preslišajte sebe, ponavljajte naučeno. Poznati srpski akademik Vladeta Jerotić govorio je da učenje poezije ili molitvi napamet, može biti jedan lep način da vaš mozak i u starosti dobro funkcioniše.
4. Učite strane jezike – Ne morate ga tečno govoriti, već je poenta da se vaš mozak „rasteže“, tako se stvaraju neuronske veze. Naučnica je isticala da vam je potrebno oko 20 minuta dnevno.
5. I na kraju, sačuvajte pozitivan duh, to je jedna od najvećih tajni dugog i srećnog života. Rita Levi-Montalčini je govorila: „Pre svega, nemojte se plašiti poteškoća. Daju nam najbolje.“Čak i kada se pojave teškoće i problemi, pokušajte da sačuvate optimizam i u svemu vidite šansu za razvoj.