Bogati ljudi su genetski izloženi većem riziku od raka od siromašnih, pokazalo je novo istraživanje. Nova studija – sprovedena na Univerzitetu u Helsinkiju u Finskoj – ispitala je vezu između socioekonomskog statusa, ili SES, i niza bolesti. Oni koji imaju privilegiju da uživaju u povišenom SES-u, sugerišu nalazi, takođe su pod povećanim genetskim rizikom od raka dojke, prostate i drugih karcinoma, prenosi Njujork post.
Nasuprot tome, manje bogati su genetski podložniji dijabetesu i artritisu, zajedno sa depresijom, alkoholizmom i rakom pluća, kažu stručnjaci. Vođa studije, dr Fiona Hagenbek, sa Instituta za molekularnu medicinu Univerziteta Finske (FIMM), rekla je da bi početni rezultati mogli da dovedu do toga da se rezultati poligenskog rizika – koji se koriste za merenje rizika od bolesti na osnovu genetike – dodaju u protokole skrininga za neke bolesti.
„Razumevanje da je uticaj poligenskih rezultata na rizik od bolesti zavisan od konteksta može dovesti do daljih stratifikovanih protokola skrininga“, rekla je dr Hagenbek, „Na primer, u budućnosti bi protokoli skrininga za rak dojke mogli biti prilagođeni tako da žene sa visokom genetskom riziku i koje su visoko obrazovane podležu ranijim ili češćim skrininzima od žena sa nižim genetskim rizikom ili nižim obrazovanjem.
Da bi sproveo studiju, tim dr Hagenbek izvukao je genomske, SES i zdravstvene podatke od približno 280.000 Finaca, starosti od 35 do 80 godina. Prethodne studije su pokazale prisustvo nekih razlika u riziku, slično onome što su istraživači otkrili ovog puta. Ova studija je, međutim, označena kao prva koja je tražila vezu u zapanjujućih 19 bolesti uobičajenih u zemljama sa visokim dohotkom.
„Većina modela za predviđanje kliničkog rizika uključuje osnovne demografske podatke kao što su biološki pol i starost, prepoznajući da se učestalost bolesti razlikuje između muškaraca i žena i zavisi od starosti“, rekla je dr Hagenbek, „Priznajući da je takav kontekst takođe važan kada se inkorporiraju genetske informacije u zdravstvenu zaštitu je važan prvi korak’.
„Ali sada možemo pokazati da genetsko predviđanje rizika od bolesti zavisi i od socio-ekonomskog položaja pojedinca“, dodaje ona, „Dok se naše genetske informacije ne menjaju tokom našeg života, uticaj genetike na rizik od bolesti se menja kako starimo ili naše okolnosti se menjaju.
Istraživači su primetili da se dalje može raditi kako bi se u potpunosti razumele veze između određenih zanimanja i rizika od bolesti. Studije bi takođe trebalo da se sprovode u zemljama sa niskim prihodima. „Naša studija se fokusirala isključivo na pojedince evropskog porekla, a takođe će biti važno u budućnosti da vidimo da li se naša zapažanja o interakciji socioekonomskog statusa i genetike rizika od bolesti prevode na ljude višestrukog porekla u zemljama sa višim i nižim prihodima, “ pozivala je dr Hagenbek.