vezbanje, fizicka aktivnost, srednje godine

Fizička aktivnost predstavlja jedan od najvažnijih faktora, kako za sprečavanje raznih bolesti, tako i za održavanje idealne težine i dobrog raspoloženja. Kontinuirano vežbanje doprinosi kvalitetnijem životu kao i lepšem snu. Takođe, pomaže u otklanjanju depresije i lošeg raspoloženja.

Osim toga, fizička aktivnost dovodi i do povećanja samopouzdanja, jer stvara osećaj zadovoljstva. Luči se endorfin koji je zaslužan za dobro raspoloženje. Bez obzira na mišljenje mnogih da sa godinama opada fizička spretnost i interesovanje za bavljenje sportom, svedoci smo da su mnoge osobe i u poznim godinama veoma aktivne. Bilo koji vid vežbanja da izaberete, dolazi do poboljšanja cirkulacije, a u organizam se unosi više hranljivih materija i kiseonika, dok se nepotrebni sastojci eliminišu.

Fizička aktivnost donosi brojne benefite

U prvim dekadama života fizičku aktivnost najčešće nam osmišljavaju roditelji, učitelji, profesori kao i vršnjačke grupe. U srednjem dobu najčešće dolazi do konfuzije jer se osećamo zaglavljeno u svakodnevnici. Obaveze i trčanje za karijerom, odgajanje dece ili neke druge aktivnosti nam ne ostavljaju dovoljno vremena, a ni snage za bavljenje sportom. Upravo to je period kada je pravo vreme da oživimo stari oblik fizičke aktivnosti ili započnemo neki novi.

Čak i ako nikada niste vežbali, možda je ovo pravi momenat da počnete kako bi vam to preraslo u svakodnevnu naviku. Imajte na umu sve benefite koje vam fizička aktivnost donosi. Okružite se ljudima koji se i sami bave nekim sportom, treniraju ili samo imaju pozitivan stav prema održavanju kondicije. Oni će vas podstaći i ohrabriti da i vi krenete istim putem.

Odakle početi

Pre započinjanja bilo koje fizičke aktivnosti važno je da se konsultujete sa svojim lekarom, kako biste bili sigurni koje vežbe i kakav intenzitet vežbi je najbolji za vaše godine i vaše zdravstveno stanje. Krenite malim koracima u ostvarenje svojih ciljeva. Potom se raspitajte šta u vašem mestu sve postoji za vežbanje. Koji su to sportovi dostupni i koji vama najviše odgovaraju. Zavisno od ličnog senzibiliteta, interesovanja, ali i kondicije i zdravstvenog stanja, možete izabrati ono što vam najviše odgovara. Da li je to aerobik, pilates, joga ili neko rekreativno bavljenje kolektivnim ili individualnim sportom, manje je bitno. Važno je samo da se pokrenete.

Stručnjaci za osobe srednje dobi najčešće preporučuju plivanje kao fizičku aktivnost koja najmanje opterećuje zglobove i kičmeni stub, a daje višestruku korist. Ukoliko niste plivač, dobra opcija je i škola plivanja za odrasle. Tu ćete uz stručnu pomoć savladati tehniku plivanja i osloboditi se eventualnog straha od vode. Naoružajte se dobrom disciplinom, strpljenjem i posvećenošću. Takođe, imajte na umu da je dobra organizacija od presudne važnosti. Odredite dane koji su vam rasterećeniji od svakodnevnih obaveza, napravite plan i krenite. Motivacija je ključan faktor. Stvorite pred sobom sliku nove, srećne, zdrave, energične i ispunjene osobe. Nije teško, a kad krenete sa malim ciljevima, polako ih povećavajte. Možete voditi i dnevnik vežbanja, gde ćete beležiti koliko ste se kog dana posvetili fizičkoj aktivnosti i kako ste se osećali. Zatim beležite i svoju kilažu i mere, kako biste lakše pratili napredak. Ne zaboravite da je kod svake fizičke aktivnosti bitna i hidratacija. Neophodno je povećati unos tečnosti. O disanju i istezanju se posebno mora voditi računa.

Šta nam je još potrebno za uspešno bavljenje fizičkom aktivnošću?

Pored želje i motivacije potrebna je i odgovarajuća oprema. Mnogo lakše ćete vežbati u udobnoj garderobi od prijatnog materijala, u adekvatnoj obući. Od koristi su i odgovarajuće podloge za vežbanje, ali i bez njih se može. Dovoljan je peškir ili ćebence, malo prostora i vežbe možete veoma uspešno sprovoditi i u kućnim uslovima. Tegove mogu zameniti flašice napunjene vodom ili nešto slično. Upotrebite maštu. Postoje mnogobrojni kanali na televiziji ili internetu koji su posvećeni vežbanju. Različita pomagala vam danas olakšavaju posao. Tu su i pametni satovi ili telefoni koji svakodnevno mere broj pređenih koraka i utrošenih kalorija.

Šta ako niste tip za vežbanje?

Ukoliko i pored svih prednosti koje smo vam naveli, ipak niste neko ko voli fizičku aktivnost, postoje male stvari kojima možete poboljšati svoje fizičko, ali i mentalno zdravlje. Umesto lifta, koristite stepenice. Ako koristite gradski prevoz, siđite uvek jednu stanicu pre i protegnite malo noge. Auto uvek parkirajte malo dalje od odredišta i opet koračajte. Na poslu pravite kraće pauze u kojima će te se kratko istegnuti. Takođe, kućni poslovi dosta pomažu u održavanju kondicije i trošenju kalorija.

Trenutno: Se čita...

Najnovije: Na portalu