Luk je kultura poznata više od 5000 godina. Stari Grci su ga smatrali svetim povrćem, i to sa dobrim razlogom. Naime, pored zaštite od prehlade, luk ima i mnoga druga korisna svojstva.
Luk sadrži vitamine A, B i C, fosfor, gvožđe, kalcijum i antioksidante. Ovo povrće se može jesti sirovo ili kuvano, bez gubitka korisnih svojstava.
Ako jedete najmanje pola crnog luka dnevno, možete povećati nivo dobrog holesterola i sprečiti moždani udar, aterosklerozu, srčani udar ili trombozu. Luk je takođe odlična preventiva protiv dijabetesa i infekcija.
Fosfor, kalcijum, sumpor i silicijum u luku pomažu u smanjenju rizika od preloma, a sirup od luka će vam pomoći da se rešite kašlja. Povrće je potrebno samo iseći na kockice i preliti medom. Posle nekoliko sati možete procediti sadržaj i piti tečnost kao sirup.
Luk pomaže i kod anemije. Ne samo da sadrži mnogo gvožđa, već pomaže i u njegovoj apsorpciji iz druge hrane. Ako u svakodnevnu ishranu dodate luk, možete značajno poboljšati zdravlje vaše kože. Pomoći će vam da smanjite ožiljke i oslobodite se akni, a nokti i kosa će ojačati.