Ako se plašite gripa ili prehlade, uz čaj, med i limun, obavezno jedite beli luk.
Jačaće imunitet, a zbog svojih antibakterijskih, antivirusnih, antifungalnih, antiparazitskih i antioksidativnih svojstava, sprečiće infekcije podalje od vas. Studije takođe potvrđuju da beli luk može poslužiti kao odlična prevencija za mnoge vrste raka.
To dobro znaju i naše mame i bake koje su često pribegle ovom prirodnom leku, ali sa jednom neprijatnom nuspojavom – neprijatan miris belog luka ostaje satima nakon jela.
Da ne biste izbegavali beli luk zbog njegovog neprijatnog mirisa, imamo rešenje.
Razlog zašto se jak miris belog luka zadržava tako dugo nakon jela je taj što se jedinjenja sumpora iz belog luka oslobađaju u krvotok tokom varenja hrane. Zato osvežavajuće vodice za ispiranje usta neće pomoći kada pokušavate da zakamuflirate prepoznatljiv miris belog luka.
Ali neka hrana hoće. Istraživači tvrde da jabuke, zelenu salatu, cikoriju, celer, krompir, peršun, mentu, bosiljak ili pečurke treba jesti sa belim lukom ili posle jedenja belog luka, jer ove namirnice sadrže fenole, jedinjenja koja će reagovati u hemijskoj reakciji sa sumporom iz belog luka itd. na neutralisati jak miris.
To su dokazali masenim spektrometrom, uređajem koji analizira molekule na osnovu njihove mase, a nakon konzumiranja pomenutih namirnica nivo sumpora je bio znatno niži u dahu dobrovoljaca.
Najviše fenola ima u menti, ali je naučnike iznenadilo i kako list zelene salate, koji ima znatno manje fenola, efikasno potiskuje miris belog luka.