Rak debelog creva sve više pogađa mlade ljude. To se dešava iz nekoliko razloga, rekao je onkolog Sunil Kamat za Dejli mejl.
Lekar je naveo da je ranije bolest dijagnostikovana uglavnom kod osoba starijih od 50 godina, ali se poslednjih godina dijagnostikuje i kod 20-godišnjaka.
„Naši podaci jasno pokazuju da je glavni faktor rizika ishrana. Već znamo koji su glavni metaboliti povezani sa rizikom od ranog početka bolesti“, rekao je dr Kamat.
Lekari su otkrili da mladi pacijenti imaju više supstanci koje se proizvode tokom varenja određenih proteina i aminokiselina. Ove supstance pomažu u razvoju ćelija raka, izazivajući pojavu tumora u telu.
Istraživači sa Državnog univerziteta u Ohaju su nedavno objavili da „zapadnjačka dijeta“ može poremetiti delikatnu ravnotežu bakterija u gastrointestinalnom traktu, što dovodi do upale zbog koje ćelije brže stare i postaju podložnije raku.
Pored toga, postoje još dva faktora koji utiču na razvoj raka debelog creva. Prema dr Kamathu, pacijenti sa gojaznošću i sedentarnim načinom života češće od drugih imaju dijagnozu ove bolesti.
Rak debelog creva je treći najčešće dijagnostikovan rak u svetu, prema podacima Svetske zdravstvene organizacije (SZO). Rektalno krvarenje je jedan od najčešćih ranih znakova raka debelog creva.