Zeleno povrće je često omiljeni izbor za obogaćivanje frapea i salata zbog svojih hranljivih svojstava. Međutim, stručnjaci upozoravaju da konzumacija sirovog zelenog povrća može imati negativne posledice po zdravlje štitne žlezde. Prema rečima prof. dr. Vesne Dimitrijević Srećković, endokrinologa, pojedine vrste zelenog povrća, uključujući kelj, prokulice, brokoli, karfiol, blitvu, blitvu i spanać, mogu da izazovu probleme ako se jedu sirovo.
Profesorka Dimitrijević Srećković objašnjava da ovo povrće sadrži stromogene supstance koje mogu da utiču na štitnu žlezdu i podstaknu stvaranje čvorova. „Strumogene supstance u sirovom zelenom povrću mogu negativno da utiču na funkciju štitne žlezde, ali ih je moguće eliminisati kuvanjem. Kuvanje povrća na pari obično je dovoljno da se te supstance uklone“, rekla je profesorka u izjavi za Kurir.
Spanać, poznat po svom bogatstvu hranljivim materijama kao što su gvožđe, magnezijum, kalcijum i cink, može da smanji apsorpciju ovih minerala kada se konzumira sirov zbog prisustva oksalne kiseline, koja blokira apsorpciju gvožđa i kalcijuma. Termička obrada, kao što je kuvanje spanaća, razgrađuje oksalnu kiselinu, oslobađajući minerale i čini ih dostupnijim telu. Pored toga, kuvanje na pari čuva visok nivo folata (vitamina B9), koji može smanjiti rizik od određenih vrsta raka.
Šta je s blitvom, keljom, brokolijem?
Blitva takođe obezbeđuje bolje hranljive materije kada se kuva na pari. „Blitva je posle termičke obrade hranljivija, a kratkom parom uklanjaju se goutogene supstance“, naglasila je prof. Dimitrijević Srećković. Kuvana blitva može da obezbedi telu više hranljivih materija od sirove blitve, što je čini pogodnijom za one koji brinu o zdravlju štitne žlezde. Kelj je izuzetno zdrav, ali ga treba lagano kuvati na pari da bi se deaktivirali enzimi koji mogu da ometaju apsorpciju joda, koji je neophodan za funkciju štitne žlezde i regulaciju metabolizma.
Kelaraba se može pripremiti na različite načine, uključujući kuvanje cele oko 30 minuta, rezanje i kuvanje deset minuta, parenje, dinstanje, poširanje ili pečenje u rerni. Mladi listovi i stabljike kelerabe su takođe jestivi i bogati vitaminima i mineralima, posebno karotenom i fosforom.
Brokoli, karfiol i prokelj najbolje se kuvaju na pari da bi se sačuvala njihova hranljiva svojstva. Istraživanja pokazuju da kuvanje ovog povrća na pari čuva vitamin C i mirozinazu, enzime koji su korisni u borbi protiv raka. Seckanje brokolija i ostavljanje na sobnoj temperaturi najmanje 40 minuta pre kuvanja može dodatno aktivirati mirozinazu i povećati zdravstvenu vrednost povrća.
Iako je zeleno povrće izuzetno korisno za zdravlje, pravilna priprema je neophodna kako bi se izbegli potencijalni negativni efekti na štitnu žlezdu i maksimizovala apsorpcija hranljivih materija. Stručnjaci preporučuju da se povrće poput kelja, blitve, spanaća, brokolija, karfiola i prokelja kuva na pari kako bi se smanjio rizik od štetnog dejstva stromogenih supstanci i obezbedila maksimalna korist za zdravlje.