Prema najnovijim istraživanjima, četvrtina svih slučajeva raka, pa čak i polovina smrtnih slučajeva uzrokovanih ovom bolešću, mogla bi se sprečiti promenom načina života. Istraživači iz Američkog društva za rak (ACS) proučavali su podatke o 30 različitih vrsta raka kod odraslih starijih od 30 godina u Sjedinjenim Državama za 2019. godinu, piše The Sun. Njihovo istraživanje je pokazalo da mnogi slučajevi raka mogu biti povezani sa faktorima rizika na koje možemo uticati, kao što su:
- Pušenje (sadašnje i bivše)
- Pasivno pušenje
- Prekomerna telesna težina
- Konzumiranje alkohola
- Potrošnja crvenog i prerađenog mesa
- Niska potrošnja voća, povrća, dijetetskih vlakana i kalcijuma
- Fizička neaktivnost
- Izlaganje ultraljubičastom (UV) zračenju
- Infekcije virusima kao što su Epstein-Barr, Helicobacter pilori, hepatitis B i C, HIV i HPV
Prema njihovoj analizi, 40% svih slučajeva raka (713.340 slučajeva) i oko 50% smrtnih slučajeva (262.120 smrtnih slučajeva) može se pripisati gore navedenim faktorima rizika. Pušenje je identifikovano kao najveći pojedinačni faktor rizika, odgovoran za 19,3% svih slučajeva raka (344.070 slučajeva).
Pušenje je izazvalo 56% svih karcinoma koji se mogu sprečiti kod muškaraca i 39,9% kod žena. Ostali značajni faktori rizika su prekomerna težina (7,6%), konzumacija alkohola (5,4%), izloženost UV zračenju (4,6%) i fizička neaktivnost (3,1%).
Procenat slučajeva raka uzrokovanih faktorima rizika koji se mogu promeniti varira od 100% za rak grlića materice i Kaposijev sarkom do 4,9% za rak jajnika. Ovim faktorima rizika može se pripisati i više od 80% slučajeva melanoma kože, raka anusa, larinksa, pluća, ždrela, traheje, jednjaka i usne duplje.
Rak pluća ima najveći broj slučajeva koji se mogu pripisati procenjenim faktorima rizika kod muškaraca (104.410 slučajeva) i žena (97.250) i smrtnih slučajeva (122.740). Slede melanom kože, rak creva i mokraćne bešike kod muškaraca, a kod žena rak dojke, tela materice i creva.
Dr. Farhad Islami, viši naučni direktor istraživanja dispariteta raka u ACS-u, naglasio je potrebu za sveobuhvatnom politikom kontrole duvana i povećanim skriningom za rano otkrivanje raka pluća. Takođe je istakao važnost intervencija koje promovišu zdravu telesnu težinu i ishranu.
Dr. Ahmedin Džemal, viši potpredsednik za nadzor i nauku o zdravstvu u ACS-u, dodao je da postoji potreba za povećanjem ravnopravnog pristupa preventivnoj zdravstvenoj zaštiti i svesti o preventivnim merama.
Iako se studija fokusirala na Sjedinjene Države, ovo je globalni problem. Prema Cancer Research UK, bilo je 18,1 miliona novih slučajeva raka širom sveta u 2020. Četiri najčešća tipa raka – dojke, pluća, creva i prostate – čine više od 40% svih slučajeva. Oko 10 miliona ljudi širom sveta izgubilo je život od raka 2020. godine, a do 2040. godine predviđa se da će godišnje biti 28 miliona novih slučajeva. Ovi alarmantni podaci ističu važnost preventivnih mera i zdravog načina života u borbi protiv raka.