Mogući razlozi pojave modrica na telu, a nisu povezani sa povredom

Svima se desilo da se zbog nepažnje udarimo o sto, vrata, komodu i da onda dobijemo pečat na koži koji je plave boje, ali šta su zapravo modrice i zbog čega se one javljaju nakon udarca?

Modrica je odraz manje povrede krvnih sudova koji se nalaze ispod površine kože. Ukoliko su ovi kapilari oštećeni, mala količina krvi iscuri i stvori se plava, crna ili ljubičasta mrlja. Ali, šta je sa onim modricama kojima ne znamo uzrok? Kada se ne sećamo da smo se udarili pa zato imamo modricu i čini nam se da se pojavila niotkuda?

Ovo su razlozi zbog kojih vam se dešava da vas iznenadi modrica na vašem telu.

Uzimate neke suplemente

Neka hrana može da dovede do neobjašnjivih modrica kao što su beli luk, đumbir, ginko, omega 3 masne kiseline i vitamin E. Pitajte vašeg lekara pre nego počnete da uzimate neki suplement da li je moguće da se ovako nešto desi.

Starite

Koža s godinama postaje sve tanja, a  krvni sudovi sve izloženiji povredama. Zbog toga se dešava da starije osobe imaju više modrica od mlađih. Pored toga, krvni sudovi gube elastičnost pa su skloni pucanju.

Uzimate lekove koji razređuju krv

Ako pijete neke lekove za regulaciju pritiska, srčane aritmije ili krvnih ugrušaka, nemojte se iznenaditi modricama koje se pojavljuju niotkuda. Lekovi koji mogu da dovedu do toga su i ibuprofen i aspirin.

Pol i estrogen

Žene su sklonije modricama od muškaraca, jer imaju tanju kožu i manje kolagena koji krvne sudove ‘drži’ dublje pod kožom i štiti od traume. Estrogen takođe igra ulogu kod nastanka modrica, jer može sprečiti i usporiti izgradnju krvnih sudova. Isto tako, deluje i kao vazodilatator, što znači da otvara krvne sudove pa će, ako se dogodi neka povreda, krv isteći brže nego se može zgrušati.

Imate problema vezanih za krv

Hemofilija i von Vilebradova bolest su poremećaji u krvi koji mogu da dovedu do pojave modrica. Hemofilija sprečava zgrušavanje krvi i izlaže osobu krvarenju od čak male povrede. Von Vilebrandova bolest je nešto blaža od hemofilije, a podrazumeva krvarenje tokom vađenja zuba, neobjašnjivo i dugo krvarenje iz nosa, krv u stolioci i urinu i duge i obilne menstruacije.

Pijete antidepresive

Neki lekovi poput fluoksetina, sertalina, citaloprama i bupropina mogu da utiču na proces zgrušavanja krvi.

Kortikosteroidi

Kortikosteroidi su lekovi koji se koriste za suzbijanje i lečenje raznih stanja – a mogu učiniti da smo skloniji modricama jer mogu uzrokovati istanjenje kože. Često se koriste za ublažavanje otoka, crvenila, svraba i drugih simptoma alergijskog tipa.

Najčešće se topikalni kortikosteroidi propisuju za kožna stanja poput ekcema i psorijaze, dok se oralni kortikosteroidi mogu preporučiti za smetnje poput astme, alergija i drugih upalnih stanja.

Nedostaju vam neki vitamini

Nedostatak vitamina C i K dovodi do pojave neobjašnjivih modrica po telu.

Na žalost proces zaceljenja modrice traje čak i do dve nedelje i ne možete mnogo toga da uradite kako biste pomogli da brže prođe. Kako telo treba da apsorbuje krv, treba da prođe nekoliko faza. Nakon samo nekoliko dana, plava/crna/ljubičasta boja polako će se menjati a otok će da splasne. Na mesto stare boje dolazi nova zelena ili žuta, a pre nego se povuče skroz može da bude i blago braon boje.

Postoji par trikova koji mogu da vam pomognu. Odmah pošto udarite o nešto, stavite led na to mesto i držite ga 10 minuta nekoliko puta u toku dana. Ovo će malo da ublaži otok, da smiri krvne sudove i spreči širenje modrice, prenosi Telegraf.

Trenutno: Se čita...

Najnovije: Na portalu