Panna cotta – desert za prave sladokusce

Panna cotta je čuveni italijanski desert koji podseća na puding. Iako se često može naći u restoranima i poslastičarnicama, izuzetno je jednostavan za pripremu kod kuće. Potiče iz severnog regiona Italije, Pijemonta, a naziv na italijanskom znači „kuvana pavlaka“.

Prvi put je nastala kao mešavina pavlake i šećera, aromatizovana vanilom, a oblikuje se u čaši ili kalupu dok se hladi.

Ovaj lagani i ukusni desert je popularan širom sveta zbog jednostavne pripreme. Blag, mlečni ukus i različite mogućnosti serviranja, poput karamel fila, otopljene čokolade ili svežeg voća, čine je savršenom poslasticom za svaku priliku.

Kako je nastala panna cotta?

Iako tačno poreklo nije poznato, recepti ukazuju na Pijemont kao mesto nastanka, a prvi put je pomenuta 1920. godine, kada ju je pripremila jedna Mađarica u Pijemontu.

Sadašnja verzija panna cotte pojavila se 1960-ih godina, kada je Etore Songia, glavni kuvar u restoranu „I tre citroni“, uvrstio recept na meni.

Slični deserti postoje i u drugim zemljama: u Danskoj kao moos hwit, u Mađarskoj kao kremes, i u Francuskoj kao blanc manger.

Razlika između pudinga i panna cotte

Panna cotta se pravi od mleka, pavlake, šećera i želatina. Iako u originalnom receptu nije bilo želatina, on je s vremenom postao popularan dodatak.

Puding je poslastica od mleka, žumanaca, šećera i skroba. Za zgušnjavanje se koriste žumanca i skrob, dok panna cotta koristi želatin. Puding je gušće teksture i ima sjajnu površinu, dok je panna cotta mekana, prozračna i topi se u ustima, bez karakterističnog sjaja pudinga.

Sastojci:

– 500 ml slatke pavlake,

– 1 štapić vanile,

– 8 listova želatina

– 80 g šećera

Priprema:

Započnite pripremu stavljanjem listova želatina u hladnu vodu na 10 do 15 minuta. Mahunu vanile prerežite po dužini i nožem ostružite semenke. U međuvremenu u šerpu srednje veličine stavite slatku pavlaku, dodajte šećer, semenke i mahunu vanile.

Zagrevajte na laganoj vatri dok ne počne da ključa, a zatim prekinite sa zagrevanjem i stavite lonac na stranu. Kada se želatin rastvori, iscedite ga iz vode i dodajte u tečnost sa kremom koju ste zagrejali i mešajte dok se želatin potpuno ne rastvori.

Pripremite okrugle kalupe kapaciteta 150 ml, napunite ih panakotom i ostavite u frižideru najmanje pet sati. Kada se poslastice formiraju i stegnu, svaki kalup potopite u ključalu vodu na nekoliko sekundi i okrenite na tanjir, prenosi Index.hr.

Mogućnosti serviranja i ukrašavanja su brojne: panakotu možete poslužiti samu ili sa prelivom po izboru, kao što je karamela, topljena čokolada ili voćni fil.

Prijatno i javite nam kako vam se dopao recept!

(n1info.rs)

Trenutno: Se čita...

Najnovije: Na portalu