Domaći kečap je bogatog ukusa i možete ga koristiti u raznim jelima, od hamburgera do testenina.

Domaći kečap je odličan i veoma ukusan dodatak jelima, posebno kada želite da izbegnete konzervanse i veštačke aditive koji se nalaze u prodavnicama. Može trajati nekoliko meseci ako se pravilno steriliše i čuva na hladnom i tamnom mestu.

U ovaj recept možete dodati i začine koje volite i tako dobiti svoj jedinstveni kečap u kome će uživati svi članovi vaše porodice.

Recept za domaći kečap

Ako želite slađi kečap, povećajte količinu šećera. Za ljutkasti ukus, dodajte malo više mlevene paprike ili sitno naseckanog čilija.

Sastojci:

2 kg zrelog paradajza,
2 srednja luka, sitno iseckana,
4 čena belog luka, sitno iseckana,
200 g šećera,
150 ml jabukovog sirćeta,
1 kašičica soli,
1 kašičica mlevenog cimeta,
1 kašičica mlevenog bibera,
1/2 kašičice mlevenih karanfilića,
1/2 kašičice mlevene crvene paprike (slatke ili ljute, po ukusu),
1 kašičica senfa (opciono),
1 lovorov list

Priprema:

Paradajz operite, ogulite i isecite na četvrtine. Zagrejte malo ulja u velikom loncu na srednjoj vatri. Dodajte seckani luk i beli luk, pa dinstajte dok ne omekšaju i postanu providni. Dodajte narezan paradajz, šećer, sirće, so i sve začine.

Mešajte i kuvajte na laganoj vatri, poklopljeno, oko 45 minuta do sat vremena, ili dok paradajz potpuno ne omekša i svi ukusi se dobro stope.

Kada je smesa gotova, uklonite lovorov list, pa sve sameljite štapnim mikserom ili prebacite u blender i blendajte dok ne dobijete glatku smesu.

Vratite smesu u šerpu i kuvajte na tihoj vatri još 30 do 60 minuta, dok se ne zgusne do željene konzistencije. Povremeno mešajte da kečap ne zagori.

Dok se kečap kuva, tegle sterilišite tako što ćete ih oprati i staviti u rernu zagrejanu na 100 °C 15 do 20 minuta.

Vrući kečap pažljivo sipajte u sterilisane tegle, zatvorite poklopce i okrenite tegle naopako. Ostavite ih da se ovako ohlade, to će pomoći da se stvori vakuum koji će produžiti rok trajanja kečapa.

Trenutno: Se čita...

Najnovije: Na portalu