Promene u ishrani, kao što je uzimanje suplemenata ribljeg ulja, mogu pomoći u smanjenju rasta ćelija raka, pokazuju nova istraživanja.

Istraživači su ovo opisali kao važan korak ka razumevanju kako ishrana može potencijalno uticati na ishod raka prostate.

Istraživanje, objavljeno u Journal of Clinical Oncology, pokazalo je da ishrana sa malo omega-6 i visokim sadržajem omega-3 masnih kiselina, u kombinaciji sa dodacima ribljeg ulja, značajno smanjuje stopu rasta ćelija raka prostate kod muškaraca u ranoj fazi bolesti.

Dr Vilijam Aronson, profesor urologije na Medicinskom fakultetu Dejvid Gefen na UCLA i prvi autor studije, rekao je da su mnogi muškarci zainteresovani za promene načina života, uključujući ishranu, kako bi im pomogli da se izbore sa rakom i sprečili da bolest napreduje.

„Naši nalazi sugerišu da nešto tako jednostavno kao što je prilagođavanje vaše ishrane može potencijalno usporiti rast raka i produžiti vreme pre nego što su potrebne agresivnije intervencije“, rekao je on.

Za muškarce sa malim rizikom od raka prostate, aktivni nadzor je opcija lečenja. Ovo uključuje redovno praćenje raka umesto trenutnog lečenja.

Ali u roku od pet godina, oko 50 odsto ovih muškaraca mora da bude podvrgnuto terapiji bilo operacijom ili zračenjem, prema istraživačima.

Zbog toga su pacijenti željni da pronađu načine da odlože potrebu za lečenjem, uključujući promene u ishrani ili suplemente.

Međutim, do sada, specifične smernice za ishranu u ovoj oblasti tek treba da budu uspostavljene.

Druga klinička ispitivanja su se bavila povećanjem unosa povrća i zdravom ishranom, ali nisu pokazala značajan efekat na usporavanje progresije raka.

Tim predvođen UCLA sproveo je prospektivno kliničko ispitivanje, nazvano CAPFISH-3, koje je uključilo 100 muškaraca sa niskim rizikom ili povoljnim srednjim rizikom od raka prostate koji su izabrali aktivni nadzor.

Zatim su nasumično raspoređeni da ili nastave svoju normalnu ishranu ili da slede ishranu sa niskim sadržajem omega-6 i visokim sadržajem omega-3 dopunjenu ribljim uljem tokom jedne godine.

Učesnici na dijeti sa niskim sadržajem omega-6 i visokim sadržajem omega-3 bili su savetovani od strane registrovanog dijetetičara.

Bili su vođeni o zdravijim alternativama sa niskim sadržajem masti za hranu sa visokim sadržajem masti/visoko kalorija (kao što je upotreba maslinovog ulja ili limuna i sirćeta za preliv za salatu).

Takođe im je rečeno da smanje potrošnju hrane bogate omega-6 (obično pržene ili prerađene hrane).

Tri primera namirnica koje su često bogate omega-6 su:

  • Čips
  • Kolačići
  • Majonez

Učesnicima ove grupe su date i kapsule ribljeg ulja za ekstra omega-3. Istraživači su zatim pratili promene u biomarkeru nazvanom Ki-67 indeks, koji pokazuje koliko se brzo ćelije raka umnožavaju. Ovo je ključni prediktor progresije raka, metastaza i preživljavanja.

Posle godinu dana, rezultati su pokazali da je grupa koja je koristila ishranu sa niskim sadržajem omega-6, visokim sadržajem omega-3 i ribljeg ulja imala pad Ki-67 za 15 odsto, dok je kontrolna grupa imala povećanje od 24 odsto.

(Klix.ba)

Trenutno: Se čita...

Najnovije: Na portalu