Grupa kineskih istraživača je posmatrala sliku atomske rezolucije površine leda i otkrila da površina leda počinje da se topi na minus 153 stepena Celzijusa, navodi se u istraživačkom članku objavljenom u časopisu Priroda (Nature) 22. maja, prenosi Sinhua.
Površina leda je važan medijum za razne prirodne pojave i atmosferske reakcije, što ima značajan uticaj na formiranje leda, oštećenje stratosferskog ozona i elektrifikaciju grmljavinskih oblaka.
Ranije je razumevanje površine leda bilo ograničeno zbog nedostatka eksperimentalnih metoda na atomskoj skali.
Istraživači sa Fakulteta fizike Univerziteta u Pekingu i Interdisciplinarnog instituta za kvantne materijale svetlosnih elemenata koristili su domaći mikroskop za skeniranje kjuPlus (qPlus) da bi razvili tehniku snimanja koja može razlikovati atome vodonika i hemijske veze, precizno prepoznati orijentaciju molekula vode i precizno locirati raspodelu visećih atoma vodonika.
Površina leda često počinje da se topi na temperaturama ispod nula stepeni Celzijusa, što je fenomen poznat kao pretapanje leda i što je ključno za razumevanje formiranja oblaka i topljenja glečera.
Uobičajeno se verovalo da je polazna tačka za pretopljenje površine leda oko minus 70 stepeni Celzijusa. Debata o strukturi površine leda i mehanizmima pretopljenja traje više od 170 godina.
Uz pomoć eksperimenata promene temperature, istraživači su posmatrali proces pretopljenja na površini leda na atomskoj skali i otkrili da proces počinje na minus 153 stepena Celzijusa.
Studija je poboljšala dugogodišnje znanje o strukturi površine leda i njegovom mehanizmu pretopljenja, rekao je Vang Enge, akademik sa Kineske akademije nauka.
(Beta)