Usklađivanje svih životnih izazova i obaveza u odraslom dobu već je samo po sebi izazov, a još je teže sa nerešenim traumama iz detinjstva ili burnim odnosom sa roditeljima. Međutim, onima sa dobrim odnosima sa roditeljima često je lakše da se nose sa ovim izazovima.
Roditelji koji emocionalno podržavaju svoju odraslu decu, pružajući im sigurno mesto za povezivanje i iskren pogled na život, mogu imati značajan uticaj na dobrobit, odnose i način života njihove dece.
Naravno, postoje navike koje roditelji usvajaju zbog kojih ih deca vole i cene i kada odrastu. Prema terapeutima i psiholozima, ovo su sledeće navike:
1. Pokazuju empatiju
Roditelji koji neguju naviku da pokazuju empatiju prilagođavaju se potrebama svoje dece kako rastu. Prema rečima psihologa dr. Maiki Steinborn, empatija prema deci se razvija u odraslom dobu.
Ponekad to znači da slušate bez osuđivanja, a ponekad to znači podržavanje njihovih jakih emocija, čak i kada su usmerene na roditelja ili kada se roditelj ne slaže sa njihovim stavovima. Empatija je osnova razumevanja i emocionalne veze sa odraslom decom, piše YourTango.
2. Poštuju granice
Roditelji koji imaju naviku da poštuju granice pokazuju svojoj deci važnost komunikacije i međusobnog poštovanja. Autorka En Ketrin ističe u svojoj knjizi „Granice: gde ti završavaš, a ja počinjem“ da je stvaranje i održavanje granica izazov, posebno za one koji su odrasli u nestabilnim ili toksičnim porodicama.
Ali zdravi roditelji podstiču svoju decu da postavljaju granice, bilo da se radi o kucanju pre ulaska u sobu ili traženju dozvole za savet. Ovo uči decu vrednosti granica, što im kasnije koristi u izgradnji zdravih odnosa u odraslom dobu.
3. Koriste humor
Roditelji koji neguju naviku korišćenja humora često stvaraju opušteniju atmosferu u porodici. Porodični terapeut, Ejmi Smit, ističe da humor može biti moćno oruđe u podržavanju odnosa između roditelja i dece. Roditelji koji unose dozu vedrine u teške razgovore i istovremeno omogućavaju deci da izraze svoje izazove grade bezbedno okruženje.