Stručnjaci upozoravaju na porast problema sa stenicama u ovo doba godine. Dr. Džonatan Kirbi, specijalista za kontrolu štetočina, ističe važnost redovnog pranja kreveta kao ključnog oružja u borbi protiv ovih dosadnih insekata.
Iako pranje može biti zamorno, ono igra ključnu ulogu u održavanju doma. Preporučuje se da obratite pažnju na znake stenica, posebno noću, kada su aktivne.
Kako se otarasiti stenica?
Stenice se obično kriju u malim, mračnim prostorima, zbog čega je redovno čišćenje kuće i provera znakova njihovog prisustva izuzetno važno. Stručnjak savetuje da noću pretražujete područje oko dušeka kako biste ih lakše uočili.
Da biste smanjili mogućnost ugriza, preporučuje se da pokrijete izložene delove tela kada sumnjate na infekciju. Dr. Kirbi takođe savetuje da pazite na tamne mrlje na posteljini ili dušecima, koje mogu ukazivati na prisustvo stenica, i upozorava na karakterističan miris. Iako je borba protiv stenica izazovna, upornost u redovnom pranju kreveta može pomoći da ih se rešite.
„Takođe obratite pažnju na primetne znakove na telu kao što su crvene mrlje, plikovi koji mogu da svrbe, crveni osip i mala područja obilnog krvarenja na koži“, rekao je dr Kirbi.
Stručnjak za kontrolu štetočina podelio je svoje savete za borbu protiv stenica, rekavši da posteljinu i odeću treba pročistiti na otvorenom kako bi se uklonila jaja i mrtvi insekti. Pranje ovih predmeta na temperaturi iznad 60 stepeni Celzijusa ključno je za ubijanje svih preostalih stenica.
Nakon toga važno je usisati mesta sklona stenicama, poput dušeka i kreveta, a treba obratiti pažnju i na kuhinjske kante koje mogu biti njihova staništa.
Za efikasno čišćenje važno je odmah ukloniti kese za usisivače i kante za smeće iz kuće. dr. Kirbi preporučuje upotrebu snažnog ubice stenica na nameštaju, koji može da pruži zaštitu do tri meseca. Najbolja prevencija protiv infekcije je redovno usisavanje dušeka i posteljine. Takođe se savetuje da proverite da li ima stenica pre nego što unesete polovni nameštaj ili odeću, piše Mirror.