Istraživanja pokazuju da ponavljane negativne misli mogu dovesti do depresije i anksioznosti. Sporadično pojavljivanje negativnih misli je normalan tok, ali kada to preraste u svakodnevnicu postane problem.
Kada u glavi počnemo da kreiramo negativne scenarije događaja u budućnosti, koji se nisu dogodili i ne znamo da li ćemo se uopšte dogoditi, naše telo je pod stresom, misli su zbunjujuće, uznemireni smo i napeti, što se loše odražava na sam kvalitet života.
Na primer, to su situacije kada vam se neko ne javi na telefon, a vi odmah pomislite da se nešto loše dogodilo; vaša prijateljica kreće na let, a vi strepite i čekate da vam se javi, zamišljajući u glavi da se avion ruši; otkazani sastanak u vama budi misli da ćete ostati sami ili se kašalj zbog prehlade u vašoj glavi pretvara u astmu.
Možete isprobati tehnike koje pomažu da smanjite negativne misli.
1. Obratite pažnju na svoje misli
Obratite pažnju na to kada vam misli skliznu iz realnih strepnji u neobične ili verovatne scenarije i pazite na obrasce bez prosuđivanja. Skloni smo da sami sebe osuđujemo kada naše razmišljanje postane katastrofalno, pa primetite ako sami sebe osuđujete da to pojačava vašu anksioznost.
2. Setite se nad čime zapravo imate kontrolu
Ne možete kontrolisati sve, ali razmotrite realne opcije koje su vam dostupne u ovom trenutku. Ako se plašite letenja, istražite statistiku i naučite više o letenju. Podsetite se da ova praksa postoji više od jednog veka i da ste, statistički, bezbedniji u avionu nego u automobilu.
3. Radite ono što vas plaši
Jedini najefikasniji način da prevaziđete svoje strahove je suočavanje sa njima. Čuveni psiholog Karl Jung primetio je da ono čemu se opirete opstaje. Na primer, ako imate strah od letenja, potrudite se da rezervišete let. Ako se plašite da se suočite sa ozbiljnim problemom u braku, razgovarajte sa svojim partnerom. Jer ako postoji ozbiljan problem, onda ćete barem znati na čemu da radite, umesto da brinete, razmišljate o tome šta će se dogoditi u budućnosti i osećate se zaglavljeno.