Zamislite da pripremate savršenu večeru. Imate sveže namirnice na stolu, rerna se zagreva, a vi se radujete ukusnom obroku. Otvarate kesu krompira, ali umesto čvrstih, glatkih krtola, dočekaju vas klice koje vire iz svakog krompira.
Iako je krompir hranljiv, hranljiva vrednost se može smanjiti ako krompir proklija. Klijanje može povećati nivo solanina, koji je toksin i može izazvati probleme sa varenjem. Zbog toga je sprečavanje klijanja važno za očuvanje nutritivne vrednosti krompira.
Kako pravilno čuvati krompir?
Hladno i mračno mesto
Krompir čuvajte na hladnom i tamnom mestu gde temperatura ostaje između 4°C i 10°C. Previsoke temperature podstiču klijavost, dok preniske temperature dovode do toga da krompir postane sladak i zrnast.
Odgovarajuća vlažnost
Idealna vlažnost za skladištenje krompira je između 85% i 95%. Previše suvo okruženje uzrokuje da krompir gubi vlagu, a previše vlage podstiče truljenje.
Ventilacija
Koristite mrežaste vreće ili kutije sa otvorima za ventilaciju. Izbegavajte plastične kese, koje zadržavaju vlagu i podstiču klijanje.
Odvajanje od ostalog voća i povrća
Krompir čuvajte odvojeno od voća i povrća, posebno jabuka, koje oslobađaju etilen i podstiču klijanje.
Saveti za sprečavanje klijanja krompira
Upotreba belog luka
Beli luk sadrži prirodna jedinjenja koja inhibiraju klijanje. Između krompira stavite nekoliko čena belog luka da sprečite klijanje.
Korišćenje ruzmarina
Sveže grančice ruzmarina takođe pomažu u sprečavanju klijanja. Između krompira stavite nekoliko grančica ruzmarina.
Šta ne bi trebalo da radite sa krompirom?
Čuvanje u frižideru
Preniske temperature dovode do toga da krompir postane sladak i zrnast, što nije pogodno za kuvanje.
Izlaganje svetlosti
Svetlost podstiče klijanje i povećava sadržaj solanina u krompiru, štetnog po zdravlje. Čuvajte krompir na tamnom mestu.
Upotreba plastičnih kesa
Plastične kese zadržavaju vlagu, što podstiče truljenje i klijanje krompira. Koristite mrežaste vreće ili otvorene kutije.