botoks, pitanja i odgovori

Estetska medicina se razvija zavidnom brzinom, tako da su rutinske intervencije sve češća pojava. Sve je više metoda i tretmana, među kojima botoks važi za jedan od najčešćih medicinskih zahvata protiv starenja. Stoga, ukoliko u narednom periodu planirate da posetite ordinaciju estetskog hirurga, predlažemo da nastavite sa čitanjem teksta. U narednim pasusima navešćemo prednosti i mane, te odgovoriti na najvažnija pitanja vezana za tretiranje botulinskim toksinom.

Istorijska strana i prvobitne namene

Toksini botulina imaju široku primenu u modernoj medicini, ali su primarno bili namenjeni za lečenje spazama kapaka. Zvanično odobrenje za upotrebu u neurologiji dobijeno je 1989. godine, dok je sa druge strane, dozvola o korišćenju u estetske svrhe, pristigla desetak godina kasnije (2002.). Danas se ujedno koristi i za smanjenje lučenja znoja (mahom ispod pazuha ili na dlanovima) te kao rešenje za jake migrene. Inače je interesantno napomeniti da se botoks nalazi na drugom mestu lekova sa najširom upotrebom, odmah iza analgetika.

Šta je botoks i zašto je popularan?

Botulinski toksin je neuromodulator koji se najčešće koristi za sprečavanje kontrakcije mišića, uglačavanje kože ili brisanje bora. Prilikom tretiranja regija lica, koriste se ultra-tanke iglice, tako da je čitav proces efikasan, komforan te potpuno bezbolan. Što se tiče rezultata, oni postaju vidljivi u periodu od sedam do četrnaest dana, a traju i do šest meseci. Osim toga, takođe postoji mogućnost ponovnog odlaska na intervenciju (sa razmakom od 3-4 meseca). Sudeći po broju uspešnih intervencija, ali i zainteresovanim klijentima, botoks vrlo lako možemo proglasiti najpopularnijim anti-aging tretmanom u Evropi.

Važno: Vredi naglasiti da je botoks zapravo naziv brenda u vlasništvu kompanije Allergan, a ne zvanično ime ovog tretmana. Šta više, tržište obiluje raznovrsnim brednovima, ali se ovaj naziv na svojevrsni način ustalio na našem podneblju.

Cena tretmana kao najveća prednost

Visina izdataka za estetsku intervenciju botulinskim toksinom nužno je povezana sa brojem regija koje treba tretirati. Samim tim, cene botoxa zavise od ponude te se razlikuju od ordinacije do ordinacije. Kako biste pravovremeno bili upoznati sa čitavom procedurom, ali i sumom novca koji treba izdvojiti, predlažemo da zakažete konsultacije sa odabranim lekarom. Na taj način ćete se zasigurno lišiti svih dilema.

Da li je botoks tretman bezbedan?

Glavne nedoumice, koje ljude neretko znaju udaljiti od ideje odlaska na tretman, jesu upravo pitanja bezbednosti i posledica. Zato treba biti upoznat sa činjenicama da su injekcije botulinskog toksina izgrađene od prirodno pročišćenih proteina, te da sve procedure obavljaju iskusne specijaliste. Dakle, čitava intervencija je potpuno bezbedna i ne ostavlja nikakve nus pojave, a naročito kada se koristi sertifikovani preparat. S tim u vezi, u slučaju da ste i vi jedan od potencijalnih klijenata estetskih hirurga, uopšte se nemojte ustručavati da posetite ordinaciju.

Ko sve može otići na tretman?

Tretman botulinskim toksinom podjednako je zastupljen, kako među ženskim, tako i među muškim polom. Što se tiče samog uzrasta pacijenta koji može posetiti estetsku kliniku, medicinari navode period od 20 pa sve do 70 godina. U najranijem periodu se koristi kao preventiva, dok kasnije ima ulogu u suzbijanju nastanka bora te ostalih tragova starenja.

Odgovori na najčešća pitanja

Mnogi estetski zahvati poremete dnevni raspored pacijenta, međutim, botoks definitivno ne spada na tu listu. Uz tretiranja lica botulinskim toksinom moguće je:

  • Dodirivanje lica odmah nakon tretmana.
  • Nanošenje krema za negu lica i umivanje.
  • Šminkanje (doduše 12 časova po tretmanu).
  • Fizička aktivnost i znojenje.
  • Ležanje ili spavanje na stomaku (mada bi ga trebalo izbegavati u prvih nekoliko sati).

Ipak, pre no što započnete sa nekom od navedenih aktivnosti, prvenstveno se posavetujte sa vašim dermatologom ili hirurgom. Bez obzira na fleksibilnost zahvata, naš savet je da nakon intervencije svu snagu posvetite odmoru.

Botoks - glavni nedostaci tretmana

Studije su ukazale da se pacijenti zaista retko susreću sa posledicama nakon tretiranja regija lica. Čak i u slučaju da se jave određene poteškoće, one su blage te izuzetno kratkotrajne. Evo liste najčešćih:

  • Pojava crvenila ili manjih modrica oko mesta uboda – samo u slučajevima loše higijene lica ili konzumacije nedozvoljenih lekova.
  • Po navršenom tretmanu, a usled nešto lošijeg stanja kože lica, mogu se oformiti male kvržice na mestu uboda. Međutim, one uglavnom nestaju u vremenskom intervalu do deset minuta.
  • Tretman botulinskim toksinom ujedno može rezultovati i kratkotrajnom glavoboljom, ali su takve situacije zaista retke.

Navedeni rezultati su, donekle prirodni, te zbog svoje učestalosti – svakako zanemarljivi. Baš zbog toga sasvim opušteno možete isplanirati odlazak kod estetskog hirurga.

Trenutno: Se čita...

Najnovije: Na portalu