Da li ste znali da celer sadrži mnogo antioksidanata? Jedna stabljika celera sadrži vitamin C, karotene i čak 12 različitih vrsta antioksidanata. Fitonutrijenti koji se nalaze u celeru doprinose boljem varenju i deluju kao štit od slobodnih radikala. Antioksidansi u celeru štite ćelije, krvne sudove i organe od oštećenja koja mogu biti uzrokovana oksidativnim stresom.

Anti-inflamatorni efekti

Osim antioksidanata, celer ima i jaka antiinflamatorna svojstva. Ona i njeno seme sadrže čak 25 različitih antiinflamatornih jedinjenja koja pomažu u smanjenju upale u telu. Redovna konzumacija celera tako doprinosi boljem opštem zdravlju, jer smanjuje rizik od hroničnih upala.

Podrška za varenje

Ako imate problema sa stomakom, celer je vaš prijatelj. Polisaharidi koji se nalaze u celeru dokazano smanjuju rizik od čira na želucu, poboljšavaju stanje sluzokože želuca i regulišu lučenje želudačne kiseline. Jelo celera će vam pomoći da održite zdrav sistem za varenje i izbegnete probleme sa varenjem.

Riznica vitamina i minerala

Celer je bogat vitaminima i mineralima koji su neophodni za zdravlje. Sadrži vitamine A, K i C, kao i minerale kao što su kalijum, folna kiselina i magnezijum. Svojim malim sadržajem natrijuma i niskim glikemijskim indeksom, celer pozitivno utiče na nivo šećera u krvi i time doprinosi stabilnom funkcionisanju organizma.

Alkalni efekat

Pored svih drugih prednosti, celer ima i alkalizirajuće dejstvo na organizam. Minerali kao što su magnezijum, gvožđe i natrijum su neophodni za regulisanje telesnih funkcija. Zahvaljujući ovim mineralima, celer pomaže da se neutrališe kiselost u organizmu, što je posebno važno kada jedete hranu bogatu kiselinama.

Zbog toga je to povrće koje bi trebalo redovno da bude na vašem meniju. Ne samo da pomaže u održavanju ravnoteže vašeg tela, već i podržava dugoročno zdravlje.

Celer se može dodati salatama, supama ili jednostavno grickati kao zdrava užina.


Back To Top