Ako želite da jutarnju kafu učinite još zdravijom za svoje srce, dodajte joj malo cimeta u prahu.
Neka istraživanja su pokazala da cimet može smanjiti nivo šećera u krvi kod osoba sa dijabetesom tipa 2, kao i visok nivo holesterola i triglicerida.
U časopisu „Kritički pregledi u hrani i ishrani“ iz 2010. godine objavljeno je da cimet ima antibakterijska, antioksidativna, antikancerogena, hipoglikemijska i antiinflamatorna svojstva.
Jača imunitet i štiti od kardiovaskularnih bolesti.
Za hranu i besmrtnost
Cimet je moćan začin koji se hiljadama godina koristi za zdravlje i hranu. Pominje se u kineskim zapisima još u 3. milenijumu pre nove ere, a odatle se proširio u Mesopotamiju i Levant.
Grci su ga smatrali lekom. Za stare Egipćane bio je statusni simbol – koristili su ga za pravljenje parfema, ali i balzamovali telo. O njemu se piše i u Bibliji, u Psalmima, ali i u Pesmi nad pesmama.
Danas se konzumira u nizu različitih jela i pića – od kolača i pita do kuvanog vina. Ovaj aromatičan i topao začin nije sladak, ali pojačava slatkoću ostalih sastojaka.
Zašto je dobro staviti cimet u kafu?
Cimet svakom piću ili jelu daje divnu aromu i sladak ukus bez dodavanja grama šećera. Zato lekari preporučuju da ga dodate svom omiljenom jutarnjem dodatku umesto šećera ili drugih veštačkih zaslađivača, piše Punkufer.hr.
Naime, šećer i veštački zaslađivači mogu negativno da utiču na zdravlje jer sadrže supstance koje mogu da pojačaju upale u organizmu.
Ipak, ne preterujte sa cimetom. U šoljicu kafe dovoljno je staviti oko četvrtinu kašičice cimeta u prahu, a u jednom danu poželjno je konzumirati oko pola kašičice ovog mirisnog začina.
Niste ljubitelj cimeta? Lekari takođe preporučuju dodavanje nezaslađenog kakaa u jutarnji napitak. Kakao je takođe povezan sa održavanjem zdravog krvnog pritiska i nivoa holesterola, a povrh toga sadrži i neke važne hranljive materije za imunitet i telo, kao što su cink, gvožđe i magnezijum.