Stari narodni lek za koga se vezuje jedna zanimljiva legenda
Simptomi bolova u želucu mogu biti izuzetno neprijatni. Strahinja Kukić, nutricionista i profesor fizičke kulture otkriva recept protiv bolova u želucu.
– Ono što nikako ne smemo da radimo jeste da pijemo velike količine alkohola, pušimo i jedemo kad smo pod tenzijom. Ponekad čašica alkohola može da stimuliše želudac da radi dobro, a rakija može da pomogne da se hrana bolje svari, naročito ljudima koji imaju slabiju želudačnu kiselinu – rekao je nutricionista na K1 televiziji i dodaje:
– To je stari narodni lek i za njega se vezuje jedna legenda. Nemački vojnici su završili na neprijateljskoj teritoriji i kako nisu mogli da pale vatru, uzimali su krompir, cedili ga i pili. Ono što su primetili, to je da su nestali problemi sa želucem. Danas se sok od krompira jako istražuje i zna se da otklanja puno digestivnih tegoba, od kojih je osnovna problem sa želucem, bolovi, odnosno gastritis.
Napravite recept od krompira, šargarepe i limuna.
– Ne radi se o mineralima, nego o bioaktivnim supstancama koje se nalaze u krompiru. One oblažu želudac i pomažu da se smanji upala ukoliko postoji. Ima ih pregršt, ali mnogo zavisi i od načina pripreme krompira. U krompirovu vodu sam ubacio jednu šargarepu i pola limuna, mada pola limuna ne bih ubacio za ljude koji imaju ozbiljan gastritis. Jedan krompir je dovoljan. Treba piti ujutru na prazan želudac. Pacijentima pomaže kod tegoba, ali je važno da sledeći obrok bude bez životinjskih proteina – bez mesa, sira, jaja. Potrebno je piti do povlačenja simptoma, to je kod nekoga nedelju dana, a kod nekoga dva meseca – objašnjava.
Šta utiče na lučenje želudačne kiseline?
– Direktno utiče adrenalin. Adrenalin zapravo sprečava lučenje želudačne kiseline i to je veliki problem kada smo pod stresom. Jedemo, a želudačna kiselina se ne izluči adekvatno. Želudac ima iznad jedan čep, a signal za čep da se zatvori jeste lučenje u želucu, odnosno stvaranje kiseline. Kada se kiselina stvori, čep se zatvori. Kod ljudi koji jedu pod tenzijom ili stresom, ne izluči se dovoljno želudačne kiseline. Onda kažu da im je teško pao obrok ili podriguju – objašnjava i ističe koje vežbe možete praktikovati:
– Postoje vežbe disanja koje rade pevači. One zatvaraju taj poklopac. Jednu ruku stavite na grudi, drugu na stomak. Prilikom udaha, trudite se da vam stomak ide napred. Kada grudni koš ide nagore, to nije dobro. Ramena treba da budu opuštena. Udahnemo, stomak ide napred, grudni koš ide napred, ali tek na kraju. To je najbolje raditi u ležećem ili sedećem položaju – otkrio je Strahinja Kukić.
naj.zena.rs