„Moja koža je blistala, a zaslugu pripisujem upravo soku od cvekle“
Sok od cvekle sve je popularniji zbog svojih brojnih benefita – od povećanja izdržljivosti i smanjenja krvnog pritiska, do bržeg oporavka nakon treninga. Ipak, pre nego što postane deo vaše svakodnevne rutine, važno je znati i njegove moguće neželjene efekte.
„Cvekla se često smatra superhranom, jer može pružiti brojne zdravstvene koristi. Može se jesti sirova, pečena, kiseljena, u pireu ili kao sok od cvekle, što je čini neverovatno svestranim i ukusnim povrćem! Kad cveklu cedite, efekti na telo mogu biti drugačiji u poređenju s njenim konzumiranjem u celovitom obliku. Potrebno je pojesti znatno veću količinu cvekle nego što biste to obično uradili u jednom obroku kako biste postigli isti efekat kao sa jednom čašom soka od cvekle. Antioksidansi, nitrati, vitamini i minerali su koncentrisaniji u soku od cvekle“, navela je dijetetičarka Kelsi Kunik.
Benefite soka od cvekle je iskusila i jedna od urednica portala Glamour UK i mlada mama, koja je zavisnost od kofeina kao jedinog izvora energije, morala da zameni nečim zdravijim u trudnoći – ali i posle nje.
Sok od cvekle umesto kafe
„Toliko volim kafu da čak i konobar mora da me opomene koliko nije dobra za srce, pogotovo kada svako jutro u 8 sati naručim trostruki espreso sa mlekom“, počinje priču Bjanka, pa dodaje da su je trudnoća i obaveze naterali da nove izvore energije. Njen izbor je pao na sok od cvekle.
„Svakog dana sam naručivala sok od cvekle nazvan ‘borac protiv umora’ (pila sam 250 ml dnevno). Naravno, ako ste manje lenji od mene, možete ga sami napraviti tako što ćete oprati jednu cveklu, iseći je na 4-8 komada i staviti u blender. Ako vam ukus nije prijatan (pomalo zemljast i sladak), možete dodati malo soka od pomorandže ili celera.
Ponekad bih popila svih 250 ml uz doručak (napomena: nikada nisam zamenila obrok sokom jer je hrana život), a nekad bih polako pila sok tokom celog dana. Kada bih sebi priuštila jutarnju kafu, sačuvala bih sok od cvekle za oko 15h, kada me napadne popodnevni umor i ovaj sok je uvek činio čuda. Nakon mesec dana ispijanja soka od cvekle zaključila sam da je najefikasniji kada se pije popodne. Za one poput mene, koji ne vole da piju kafu posle podneva ili često posežu za slatkišima kako bi preživeli popodnevne sastanke, toplo preporučujem da ovo uvrstite kao alternativu za povećanje energije.
Nisam imala nikakvih negativnih nuspojava, a takođe nisam imala ni neprijatne trzaje koji obično dolaze nakon preterivanja s kafom. Moja koža je blistala, a zaslugu pripisujem upravo soku od cvekle – s obzirom na to da se ne pridržavam stroge rutine nege kože.
Koje su prednosti soka od cvekle
Mada je sama lično iskusila prednosti soka od cvekle, Bjanka je odlučila da se raspita i kod stručnjaka. Evelina Sabonajte, doktorka i klinička nutricionistkinja, tvrdi da je sok od cvekle „pravi eliksir bogat hranljivim materijama“. Evo šta ona i dr Kejti Kasrai, jedna od lekarki u The London General Practice, kažu o soku od cvekle:
Bogat vitaminima i mineralima: Sok od cvekle je pravo bogatstvo esencijalnih vitamina i minerala, uključujući folnu kiselinu (vitamin B9), mangan, kalijum, gvožđe i vitamin C.
Podstiče zdravlje srca: Sadržaj nitrata u cvekli se u telu pretvara u azotni oksid. Ovaj spoj pomaže širenju krvnih sudova, poboljšavajući protok krvi i smanjujući krvni pritisak, što je ključno za zdravlje kardiovaskularnog sistema.
Jedna čaša soka od cvekle dnevno može pomoći u kontroli krvnog pritiska. U jednoj maloj studiji, osobe s visokim krvnim pritiskom pile su šolju soka od cvekle dnevno tokom četiri nedelje i imale značajno smanjenje pritiska, poboljšanje funkcije endotela za 20% i smanjenje ukočenosti arterija.
Podržava zdravlje jetre: Sok od cvekle sadrži betain, koji pomaže u zaštiti jetre od toksina i smanjuje upale.
Zdravlje kostiju: Sok od cvekle je bogat nitratima, koji su neophodni za zdravlje kostiju i sadrži hranljive sastojke koji su korisni za kosti, uključujući folat, vitamin C, magnezijum i bakar.
Poboljšava sportske performanse: Sok od cvekle sadrži visoke koncentracije nitrata, koji se nakon konzumacije pretvaraju u azotni oksid. Vazodilatacijski efekat azotnog oksida na krvne sudove može povećati isporuku kiseonika i hranljivih materija do mišića i raznih organa, što doprinosi poboljšanju sportskih performansi.
Jedna mala studija pokazala je da su sportisti brže oporavili mišiće nakon konzumiranja soka od cvekle u poređenju s placebom skokova koji se inače pij nakon treninga. Veza između soka od cvekle i smanjenja bolova u mišićima mogla bi biti povezana s visokim sadržajem nitrata i antioksidanasa.
Smanjuje stres i anksioznost: Cvekla sadrži uridin, supstancu koja pomaže u održavanju normalnih nivoa dopamina. Dopamin je neurotransmiter koji pomaže u regulisanju zdravlja mozga i kontroliše centre za nagradu, emocije i zadovoljstvo u mozgu.
Visok sadržaj vlakana: Vlakna su esencijalna za održavanje dobrog mikrobioma u crevima, što pomaže u varenju i prevenciji zatvora, a takođe pomaže onima koji imaju probleme sa varenjem, kao što su upalne bolesti creva.
Smanjuje holesterol: Istraživanje sprovedeno na 30 fizički aktivnih muškaraca pokazalo je da jedna do dve čaše soka od cvekle dnevno tokom 15 dana značajno povećala nivo antioksidanasa i nitrata u organizmu. Kod holesterola, došlo je do povećanja HDL („dobrog“) holesterola za prosečno sedam poena, dok je LDL („loš“) holesterol smanjen.
Šta kažu ostali stručnjaci
Prema Li Mičel, nutricionistkinji i fitnes ambasadorki, sok od cvekle je dobio značajnu pažnju u svetu nutricionizma zbog svojih potencijalnih prednosti u povećanju energije.
„Jedna od ključnih prednosti konzumiranja soka od cvekle je njegova sposobnost da poveća nivo energije“, kaže Mičel.
„Ovo se može pripisati prisustvu dijetetskih nitrata u cvekli, koji se u telu pretvaraju u azotni oksid. Azotni oksid igra ključnu ulogu u vazodilataciji, širenju krvnih sudova. Ovaj poboljšani protok krvi može dovesti do pojačane isporuke kiseonika i hranljivih materija do različitih tkiva – uključujući mišiće – što može rezultirati povećanom proizvodnjom energije i smanjenjem osećaja umora tokom fizičkih aktivnosti.“
Pored potencijala za povećanje energije, sok od cvekle nudi niz drugih zdravstvenih beneficija. Bogat je esencijalnim hranljivim sastojcima kao što su vitamini, minerali i antioksidansi. „Ovi sastojci doprinose opštem zdravlju i blagostanju podržavanjem imunog sistema, pomaganjem u procesima detoksikacije i promociji zdravlja kardiovaskularnog sistema,“ navodi Mičel. „Visok sadržaj antioksidanasa – posebno betalaina – u soku od cvekle može pomoći u borbi protiv oksidativnog stresa i upala u telu.“
Negativni efekti soka od cvekle
Kao i sa bilo kojim drugim prehrambenim sastojkom, Mičel kaže da je važno biti svestan potencijalnih negativnih efekata. Iako sok od cvekle može biti odličan dodatak uravnoteženoj ishrani, postoji nekoliko stvari na koje treba obratiti pažnju:
Kamen u bubregu: Cvekla je prirodno bogata oksalatima, jedinjenjima koja mogu doprineti formiranju bubrežnih kamenaca kod osetljivih osoba. Ako imate istoriju bubrežnih kamenaca ili ste skloni njihovom razvoju, preporučuje se da sok od cvekle konzumirate umerenim količinama i konsultujete se sa lekarom.
Nivo šećera u krvi: Cvekla ima umereno visok sadržaj prirodnih šećera, pa konzumiranje velikih količina soka od cvekle može potencijalno uticati na nivo šećera u krvi, posebno kod osoba sa dijabetesom. Važno je pratiti nivo šećera u krvi i konsultovati.
Poremećaji gastrointestinalnog trakta: Neki ljudi mogu iskusiti gastrointestinalne nelagodnosti, kao što su nadimanje ili dijareja, kada konzumiraju previše soka od cvekle. Postepeno uvođenje soka od cvekle u vašu ishranu može pomoći vašem digestivnom sistemu da se prilagodi“, zaključuje ona.