Svetska zdravstvena organizacija rangira rak pluća među vodećim uzrocima smrti od raka na globalnom nivou. Prestanak pušenja je prva linija saveta za prevenciju raka pluća, ali svi treba da budu svesni drugih faktora rizika i znakova. „Rak pluća nije ograničen samo na pušače“, kaže dr. Sandeep Gupta, pulmolog u Memorial Hermann, a prenosi Yahoo.
Svetska zdravstvena organizacija navodi pušenje kao vodeći uzrok 85% slučajeva raka pluća, ali to i dalje ostavlja 15% slučajeva sa drugim uzrocima. „Važno je znati znakove raka pluća jer vam rano otkrivanje daje veće šanse da ga pobedite“, kaže dr. Raj Dasgupta, glavni medicinski savetnik za Fortune preporučuje zdravlje.
Ali ponekad je ove znakove nemoguće uočiti. „Nažalost, pacijenti kojima je upravo dijagnostikovan rak pluća često nemaju nikakve simptome“, kaže dr. Džimi Johanes, internista, pulmolog i specijalista intenzivne nege sa sertifikatom odbora. I, jedan znak raka pluća može se videti kada se pogledate u ogledalo.
Opušteno lice (često u kombinaciji sa jednom stranom lica koja se ne znoji) može biti znak raka pluća. „Ovi simptomi mogu odražavati leziju ili masu u gornjem delu ili vrhu pluća“, kaže dr. Johannes, „Gornji deo pluća ima istu funkciju kao i ostatak pluća. Takođe je uključen u razmenu gasova, unoseći kiseonik u krv i uklanjanje ugljen-dioksida iz krvi, baš kao i ostatak pluća.
Klinički, opušteno lice i bilo kakvo povezano nedostatak znojenja mogu ukazivati na Hornerov sindrom. dr. Johanes objašnjava da neki od nerava koji snabdevaju facijalne i očne nerve potiču iz kičmene moždine, blizu donjeg vrata i gornjeg dela grudnog koša. Nervi se protežu prema gore i blizu gornjeg dela pluća. „Tumor u gornjem delu pluća može uticati na ove nerve, što rezultira neurološkim simptomima“, kaže on.
Dr. Gupta dodaje da ljudi sa Hornerovim sindromom mogu imati i bolove u ramenu i vratu. „Druge lezije koje mogu uticati na isti skup nerava, od mozga pa sve do vrata, mogu izazvati isti skup simptoma, kao što su moždani udar, trauma baze lobanje ili kičme na nivou vrata, aneurizme ili disekcije torakalne aorte ili karotidne arterije, između ostalih, kaže dr. Johannes.
U ovim slučajevima, brza reakcija može da promeni život i spasi život. „Vreme je veoma važno kod moždanog udara, zato nemojte odlagati medicinsku pomoć“, naglašava dr. Dasgupta. Dodaje da opuštenost lica može biti i znak Belove paralize, koja nije fatalna. „Belova paraliza utiče na mišiće lica i može dovesti do kolapsa jedne strane lica“, kaže on.
Ali opušteno lice nije jedini potencijalni znak raka pluća. „Rak pluća se može manifestovati kašljanjem, krvavim sputumom, gubitkom težine, bolom u grudnom košu i kratkim dahom“, kaže dr. Johanesa, „Rak pluća često ne izaziva simptome dok ne uznapreduje“.
Petogodišnja stopa preživljavanja je mnogo bolja kada se rak pluća dijagnostikuje u ranoj fazi (63%) nego u kasnijoj fazi (8%), prema Američkom udruženju za pluća. Samo oko 27% slučajeva raka pluća dijagnostikuje se u ovim ranim fazama. Međutim, podaci Američkog udruženja za pluća pokazuju da je rano otkrivanje u porastu, za 9% u poslednjih pet godina.
„Ako postoji zabrinutost zbog raka pluća, preporučujem vam da potražite medicinsku pomoć kako biste procenili vas i rizik od raka pluća“, rekao je dr. Johanes kaže: „Znaci i simptomi koji mogu ukazivati na rak pluća često se objašnjavaju drugim uslovima ili faktorima, a rak pluća može biti manje verovatan uzrok simptoma. Međutim, ako je sumnja dovoljno velika, preporučuju se rendgenski snimak grudnog koša i CT grudnog koša.
Prema rečima dr. Gupti, rak pluća se uglavnom leči operacijom, zračenjem, hemoterapijom ili kombinacijom ovih. Najbolji način da smanjite šanse za rak pluća? Verovatno ste pogodili. „Izbegavajte pušenje i pasivno pušenje i prestanite da pušite ako već jeste“, kaže dr. Dasgupta.
Međutim, nepušači i oni koji su bili izloženi iz druge ruke takođe mogu razviti rak pluća. Možete se osećati ovlašćenim da preduzmete druge korake kako biste smanjili šanse za rak pluća. „Pokušajte da smanjite izloženost gasu radonu, azbestu ili drugim kancerogenima, dobro jedite, redovno vežbajte i održavajte zdravu težinu“, preporučuje dr. Dasgupta.
(Večernji list)