Dodaci ishrani postali su popularan način za poboljšanje zdravlja i nadoknađivanje nedostataka nutrijenata. Ipak, nisu svi dodaci sigurni.
Neki mogu uzrokovati ozbiljne probavne probleme, oštećenje jetre i druge zdravstvene poteškoće.
Često verujemo da, ako je nešto označeno kao „prirodno“ ili „zdravo“, mora biti dobro za nas, ali to nije uvek slučaj, pogotovo ako ti dodaci nisu regulisani.
Lekar, nutricionista i dijetetičar, dr Piter Brukner, upozorio je na četiri potencijalno opasna dodatka koja mogu štetiti našem probavnom sistemu, jetri i drugim telesnim funkcijama.
1. Dodaci gvožđa u visokim dozama
Preterana količina gvožđa povezana je s probavnim problemima, poput zatvora, mučnine i bolova u stomaku. S vremenom to može da ošteti jetru.
Iako je gvožđe važno za zdravlje, prevelika količina može uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme. „Višak gvožđa može uzrokovati stanje koje se zove preopterećenje gvožđem, što može negativno uticati na jetru i druge organe te poremetiti ravnotežu dobrih i loših bakterija u želucu, uzrokujući upalu i druge probavne probleme“, upozorava lekar.
2. Omega-3 masne kiseline u visokim dozama
Iako su omega-3 masne kiseline korisne za zdravlje srca, smanjenje upala i poboljšanje kognitivne funkcije, prevelike doze mogu izazvati probleme.
„Omega-3 masne kiseline obično su vrlo zdrave, ali uzimanje prevelikih količina može uzrokovati određene probleme. Visoke doze mogu povećati rizik od krvarenja i uzrokovati nepravilnosti u srčanom ritmu.
Takođe, mogu dovesti do probavnih problema poput nadutosti i gasova ako ih uzimate u velikim količinama“, objašnjava dr Brukner.
3. Prekomerne količine vitamina D
Vitamin D ključan je za zdravlje kostiju, ali previše ovog vitamina može povisiti nivo kalcijuma u krvi što može dovesti do zdravstvenih problema poput bubrežnih kamenaca.
„Kada imate previše kalcijuma u krvi, to može uzrokovati bubrežne kamence i druge ozbiljne zdravstvene probleme. U probavnom sistemu visoke količine vitamina D mogu da ometaju apsorpciju drugih nutrijenata, što može dovesti do zatvora ili proliva“, napominje lekar.
Pre početka suplementacije, savetuje se razgovor s lekarom.