Hrana mora biti dobro kuvana ili pečena da bi se uništile bakterije, a neke se moraju dobro oprati pre pripreme. Većinu povrća i voća je potrebno oprati da bi se uklonili pesticidi, ali pranje neke hrane može dovesti do širenja bakterija.
Ovo su neke od namirnica koje mogu imati negativne posledice ako ih stavite pod tekuću vodu:
Živinsko meso
Sirova piletina je ljigava kada je izvadite iz pakovanja i vaš prvi impuls može biti da je operete. Ali prema USDA (Ministarstvo poljoprivrede SAD), sigurnije je ubiti bakterije kada ih kuvate, prenosi VebMD. Nedavna studija je proučavala ljude koji su za obrok prali sirovo živinsko meso. Nakon toga, 60 odsto je imalo bakterije u sudoperi, a 26 odsto ih je prenelo u zelenu salatu.
Prethodno oprane salate
Ako na vrećici piše da je vaše zelje prethodno oprano, nema potrebe da ga stavljate pod mlaz vode. Mnoge unapred pripremljene i isečene salate prolaze kroz sistem trostrukog pranja kako bi se uklonili prirodni ostaci.
Jaja
Neposredno pre nego što kokoška snese jaje, ljuska je prekrivena tankom membranom. Ovo sprečava bakterije u njegovim sitnim porama. Komercijalni proizvođači jaja ih čiste na način da ovaj sloj ostane netaknut. Pranje jaja kod kuće ne uklanja klice; umesto toga ih pušta unutra. Jaja uvek držite u frižideru i dobro ih skuvajte.
Crveno meso
Ne možete oprati sve bakterije sa crvenog mesa. Neki su duboko u vlaknima. Sve što se odvoji zaraziće vaš sudoper i sve u njemu. Najsigurniji način da ubijete sve bakterije na crvenom mesu je da ga kuvate na temperaturi od najmanje 75 stepeni Celzijusa.
Pečurke
S jedne strane, USDA preporučuje pranje svih proizvoda na kojima na etiketi nije navedeno da je prethodno oprano. S druge strane, gljive su poput sunđera koji usisavaju vodu – a sa njom možda i neke bakterije. Pečurkekupljene u prodavnici treba očistiti vlažnom krpom ili četkati. Ako berete pečurke u prirodi, potopite ih u slanu mlaku vodu 30 minuta. Zatim isperite čistom vodom dok sva prljavština ne nestane.
Riba
Riba je u istoj kategoriji kao živina i crveno meso: pranjem će se proširiti bakterije po kuhinji. Umesto toga, kuvajte ga. Jedini izuzetak od ovog pravila su školjke, ostrige, dagnje i kapice, koje dobijate sveže. Možda će ih trebati isprati da se otarase peska i prljavštine.
Testenina
Nema razloga za ispiranje testenine, ni pre ni posle kuvanja. Neki ljudi ispiraju testeninu nakon što je kuvana da bi uklonili deo skroba, ali to otežava da se sos zalepi za rezance.
Avokado
Ne jedete koru avokada, pa zašto biste je oprali? Jer kada ga isečete, možete da prenesete bakterije i prljavštinu sa kore na avokado.
(Ordinacija.hr)