Mozak, kao kontrolni centar našeg tela, zahteva stalno snabdevanje hranljivim materijama da bi funkcionisao optimalno.
Dok su uravnotežena ishrana i redovno vežbanje osnova zdravlja mozga, nova istraživanja naglašavaju važnost specifičnih minerala u podršci kognitivnim funkcijama i zaštiti od bolesti.
Minerali igraju vitalnu ulogu u mnogim biohemijskim procesima u mozgu. Oni doprinose sintezi neurotransmitera, nervnom prenosu i zaštiti moždanih ćelija od oksidativnog stresa. Nedostaci određenih minerala su povezani sa povećanim rizikom od kognitivnih oštećenja i neurodegenerativnih stanja.
U nedavnom TikTok videu, neuronaučnik Robert Lav ističe važnost uključivanja tri ključna minerala u naš dnevni unos vode kako bismo poboljšali zdravlje mozga i pomogli u prevenciji Alchajmerove bolesti.
Magnezijum
Broj jedan je magnezijum, koji je kritičan mineral uključen u preko 300 enzimskih procesa u telu, uključujući i one koji se odnose na zdravlje kostiju i mozga. Lav ukazuje na istraživanja koja pokazuju da pacijenti sa Alchajmerom često imaju manjak magnezijuma.
– Istraživačke studije o seciranju pacijenata sa Alchajmerovom bolešću otkrile su da je veća verovatnoća da će oni koji imaju manjak magnezijuma imati Alchajmerovu bolest – objašnjava on.
Selen
Selen je još jedan ključni mineral koji preporučuje dr Lav.
– Volim da dodajem selen u svoju vodu. Takođe volim da jedem brazilske orahe. Selen služi kao prekursor glutationa, poznatog kao glavni antioksidant u telu. Obezbeđivanje adekvatnih nivoa glutationa je od vitalnog značaja za održavanje zdravlja mozga i sprečavanje oksidativnog stresa, koji je povezan sa kognitivnim padom – dodaje on.
On sugeriše da suplementacija selena može biti korisna za mnoge ljude.
Fulvična kiselina
Treći sastojak koji je dr Lav nedavno počeo da dodaje u svoju vodu je fulvična kiselina.
– Poslednje sam počeo da dodajem nedavno, to je fulvo kiselina, ovo poboljšava apsorpciju vitamina i minerala – dodaje on.
Fulvicčna kiselina poboljšava sposobnost tela da apsorbuje i koristi različite hranljive materije, čime podržava opšte zdravlje, uključujući funkciju mozga, špiše Klix.ba