Iako se proizvodi na policama zdrave hrane često doživljavaju kao „siguran izbor“, realnost je da nisu svi podjednako korisni za naše telo.
Jedan takav primer je kokosovo ulje, koje je poslednjih godina postalo izuzetno popularno. Stručnjaci, međutim, upozoravaju da ova namirnica, uprkos brojnim pohvalama, može imati značajne negativne efekte na zdravlje, posebno na srce i krvne sudove.
Kokosovo ulje, iako se često promoviše kao zdrav izbor, izazvalo je zabrinutost među stručnjacima za kardiovaskularno zdravlje. Prema najnovijim istraživanjima, kokosovo ulje može negativno uticati na nivo holesterola, kako je istakao dr Mohamed Alo u svom TikTok videu, a prenosi BestLife.
Smatra se zdravim
„Sve masti koje ostaju čvrste na sobnoj temperaturi su zasićene masti i podižu LDL holesterol“, rekao je dr Alo. Takođe je naglasio važnost izbegavanja ulja sa visokim sadržajem zasićenih masti.
LDL, ili „lipoprotein niske gustine“, poznat je kao „loš holesterol“ jer može izazvati nakupljanje plaka u arterijama, povećavajući rizik od srčanih bolesti, srčanog udara i moždanog udara. Stručnjaci upozoravaju da kokosovo ulje sadrži čak 90 odsto zasićenih masti, dok maslac ima oko 64 odsto, a mast oko 40 odsto.
Iako kokosovo ulje ima svoje prednosti u određenim kontekstima, važno je da ga koristite sa oprezom, posebno kod ljudi koji već imaju visok holesterol ili srčane probleme.