Zdrava ishrana je važna za opšte dobro, a hrana koju konzumiramo ne utiče samo na oblik našeg tela, već i na naše unutrašnje mikrobiome i imuni sistem. Lekar, epidemiolog i specijalista za zdravlje creva, Tim Spector, ove nedelje je na Instagramu govorio o tri principa koje ima na umu kada priprema obrok kako bi se pobrinuo da brine o svojim crevima.
1. Dodavanje dosta polifenola
Spector kaže da su to polifenoli, vrsta odbrambene hemikalije u biljkama koja im daje svetlu boju i gorak ukus. Osim što štite biljke, polifenoli hrane naše dobre crevne bakterije i ograničavaju rast loših bakterija.
Namirnice koje sadrže polifenole uključuju:
- bobičasto voće
- kakao prah
- začini
- orasi i semenke
- masline i maslinovo ulje
- pasulj
- povrće, posebno artičoke, crveni luk, radič i spanać
- proizvodi od soje, kao što su sojino brašno, sojin jogurt, tofu i sojino mleko.
2. Dovoljan unos vlakana
Prema profesoru Spectoru, više od 90 odsto odraslih u Velikoj Britaniji ne dobija dovoljno vlakana. On preporučuje da jedete orašaste plodove, semenke, integralne žitarice, mahunarke, pasulj, voće i povrće kako biste povećali unos vlakana.
3. Uključivanje fermentisane hrane u ishranu
Epidemiolog kaže da je trik sa fermentisanom hranom jesti malo i često. Za njega to znači mešanje kefira u prelive za salatu, dodavanje kiselog kupusa i kimčija u sendviče, salate, kao prilog supama i čorbama.
Dodao je da je studija iz 2021. pokazala da uključivanje fermentisane hrane može povećati raznolikost crevnog mikrobioma.
Prateći ove principe, uključićemo mnogo različitih biljaka u našu ishranu i poboljšati zdravlje creva.