U svetu u kome se preporuke za ishranu svakodnevno menjaju, teško je pratiti šta je zdravo, a šta nije. Ali dr Džesika Kis, poznata kao „Pitajte dr mamu“ na TikToku, podelila je pet namirnica koje izbegava u svojoj ishrani kao lekar, naglašavajući da je poslednja na listi možda „čudna“, ali veoma važna.
Zagrejan pirinač
Iako svima nama zvuči primamljivo da podgrejemo ostatak pirinča posle noćnog izlaska ili ga upotrebimo sledećeg dana, dr. Kiss upozorava na ozbiljnu bakterijsku pretnju. Kada se kuvani pirinač ostavi na sobnoj temperaturi, formira se opasna vrsta bakterija koje proizvode spore. „Kada ponovo zagrejete pirinač, te spore se ponovo aktiviraju ako ga ne zagrejete dovoljno“, objašnjava doktorka. Ako koristite uređaj kao što je štednjak za pirinač, dr. Kis kaže da je to verovatno u redu, ali naglašava: „Ako pirinač dostigne sobnu temperaturu, nemojte ga ponovo jesti.“
Hrana za piknik
Hrana ostavljena napolju na pikniku ili bilo kom okupljanju na otvorenom je još jedna stavka na listi. „Nikada me nećete videti da jedem hranu koja je dugo ležala na otvorenom“, tvrdi dr. Kis, objašnjavajući da je rizik od bolesti koje se prenose hranom prevelik. Preporučuje se da se hrana jede odmah ili da se čuva za kasnije, ali da se nikada ne ostavlja napolju duže vreme.
Hrana neobične boje
Iako nije striktno protiv takve hrane, dr. Kis izbegava hranu koja je obojena neprirodnim bojama. „Hrana prekrivena veštačkim bojama jednostavno nije dobra za vaš sistem“, objašnjava on, dodajući duhovitu opasku da ne želi da „defecira u neonskim bojama nedelju dana“. Izbegava, kako kaže, proizvode poput „kuge“.
Hrana iz oštećenih konzervi
Iako nije uvek protiv konzervirane hrane, dr. Kis ističe da poseban rizik predstavljaju zgužvane limenke. Ako lično nije videla da limenka pada, brine se zbog botulizma – retke, ali ozbiljne bolesti izazvane toksinima. USDA upozorava da duboka udubljenja u šavovima konzerve mogu omogućiti bakterijama da uđu, dok CDC napominje da botulizam može izazvati paralizu mišića, otežano disanje, pa čak i smrt.
Grejpfrut
Poslednja namirnica na njenoj listi, a možda i najneobičnija, je grejpfrut. Dr. Kis izbegava grejpfrut ne zbog njegovog ukusa ili svežine, već zbog načina na koji ovo citrusno voće može da ometa određene lekove. „Grejpfrut može da stupi u interakciju sa mnogim lekovima“, upozorava on, pa savetuje da se konsultujete sa lekarom pre nego što ga uključite u ishranu ako uzimate lekove.
Ovi saveti dr. Kis pruža na osnovu svoje stručnosti, ali naglašava da je uvek važno odluke o ishrani prilagoditi sopstvenim zdravstvenim potrebama i konsultovati lekara