Hladnije vreme traži fina jela na kašiku, ali često tokom pripreme grešimo u najosnovnijim koracima. Zato je kuvar Antonija Brajkovića za eka osnovna pravila za pripremu zaista dobrog i kvalitetnog gulaša. Evo šta je naveo.

1. Za govedinu ili čorba od divljači – marinirajte meso

Kada pripremate ove malo jače čorbe, dan ranije meso marinirajte u crnom vinu i začinskim biljem. Tako će se meso opustiti i kraće ćete ga kuvati, a biće i ukusnije.

2. Duže dinstajte korenasto povrće 

Ne dinstajte povrće poput šargarepe, celera i krompira samo nekoliko minuta – dinstajte ih najmanje pola sata. Ovom povrću je potrebno vreme, a pošto sadrži šećer, cilj je da se dinstanjem oslobodi, tada će se lagano karamelizovati. Pazite da ne izgori, a to možete sprečiti mešanjem i zalivanjem sa malo vode. Ipak, ostavite da se malo zalepi za šerpu i dobije braonkastu boju jer će i to dati poseban ukus čorbi.

3. Posolite da se brže dinsta

Povrće uvek lagano posolite jer će tako ispustiti vodu i brže će se dinstati.

4. Odnos mesa i povrća

Prilikom kuvanja mesne čorbe nemojte koristiti dva luka na dva kilograma mesa – odnos treba da bude najmanje 800 grama prema jednom kilogramu crnog luka na dva kilograma mesa. U to dodajte nekoliko šargarepa i malo celera i tada vam neće trebati sprej jer će čorba biti prirodno gusta od povrća.

5. Kuvanje na laganoj vatri

Kuvajte meso na tihoj vatri, pustite da lagano provri. Kod jela sa kašikom cilj je da meso bude mekano – kada čorba jako provri, meso i opne se stegnu, i treba da se opuste. Najbolje je kuvati na laganoj vatri nekoliko sati.

6. Uvek imajte temeljac

Uvek je dobro imati povrtni temeljac ili temeljac od kostiju ako pravite mesni gulaš.

7. Začinite na kraju

Varivo uvek začinite na kraju – kako se čorba kuva, voda se smanjuje, a ako ste ranije začinili i kuvali još 2 sata, u loncu neće biti iste količine tečnosti. Voda će ispariti, ali so neće. Nikada ne solite temeljac, mora biti neslan.

8. Pazite koliko dugo kuvate koje povrće 

Ne kuva se svo povrće satima, pa se grašak, boranija, karfiol ili brokoli mogu uništiti. Ovo povrće se dodaje u poslednjih pola sata – ako pripremate laganu supu od povrća, onda možete da kuvate duže. Ako pravite supu, stavite povrće u hladnu vodu umesto u ključalu vodu – brže će se kuvati. Kuvajte ga na laganoj vatri.

Trenutno: Se čita...

Najnovije: Na portalu