Zajednička studija kineskih i američkih naučnika otkrila je da su rogati dinosaurusi, tokom evolucije u veće veličine tokom više od 100 miliona godina, iskusili opadanje inteligencije, sluha i čula mirisa.
Istraživanje, nedavno objavljeno u časopisu Paleobiologija (Paleobiology), sproveli su naučnici sa Kineskog univerziteta geonauka (CUG) u Vuhanu, Instituta za paleontologiju i paleontropologiju kičmenjaka Kineske akademije nauka, Univerziteta Džordž Vašington i drugih institucija, prenela je Sinhua.
Rogati dinosaurusi, ili ceratopsi, predstavljaju grupu biljojednih dinosaurusa koji su živeli u periodima jure i krede. Rani ceratopsi bili su mali, dvonožni dinosaurusi dužine od jednog do dva metra. Tokom miliona godina, evoluirali su u masivne četvoronožne vrste, kao što je triceratops, koji su dosezali dužinu do devet metara. Promene u fizičkim i neurološkim karakteristikama tokom ovog rasta dugo su zbunjivale paleontologe.
Analizirajući morfologiju lobanjskih šupljina ranih ceratopsa, naučnici su bacili novo svetlo na ponašanje ovih drevnih bića.
Umesto tradicionalne metode pravljenja fizičkog odliva lobanjske šupljine korišćenjem materijala poput smole, istraživački tim koristio je kompjutersku tomografiju za skeniranje lobanja dinosaurusa i digitalnu rekonstrukciju modela njihovih lobanjskih šupljina. Detaljno su analizirali strukture lobanja tri rana ceratopsa, uključujući kasnojurskog Jinlonga i rane kredne vrste Liaoceratops i Psittacosaurus.
Naučnici su zaključili, na osnovu karakteristika poput slabljenja polukružnih kanala i povećanja prednjeg polukružnog kanala, da su rani ceratopsi imali oštrija čula sluha i mirisa u poređenju sa kasnijim, većim vrstama.
Takođe su otkrili da su rani rogati dinosauri imali relativno velike zapremine mozga, čak veće od većine savremenih reptila.
„Ova otkrića su zanimljiva“ rekao je Han Fenglu, vanredni profesor na CUG-u, istražujući razloge zašto su se neke funkcije organa pogoršale tokom evolucije ceratopsa.
„Najverovatnije je to povezano s tastom njihovi telesnih dimenzija“ objasnio je, dodajući da su manji ceratopsi zavisili od oštrih čula kako bi izbegli predatore, dok su veće vrste, opremljene značajnom telesnom masom i odbrambenim koštanim rogovima, verovatno manje zavisile od senzorne oštrine za preživljavanje.
Studija pruža dragocene uvide u šire principe biološke evolucije, dodao je Han.
(Beta)