Island ima hladnu i okeansku klimu, sa relativno blagim zimama i hladnim letima, a sve to, kao i nedostatak stajaće vode u ovoj ostrvskoj zemlji, doprineli su da Island bude jedina zemlja na svetu bez komaraca.
Uticaj klime na to kakva će biti flora i fauna je ogroman, a na Islandu nema komaraca, između ostalog i zbog toga što se temperatura retko podiže dovoljno visoko da izdrži ceo životni ciklus ovog insekta.
Komarcima su potrebni topli uslovi za razvoj, a kako piše portal “Science and Fun”, temperature na Islandu, čak i leti, uglavnom su preniske za dovoljno dug period da bi se larve komaraca razvile i sazrele.
Nedostatak stajaće vode
Komarci obično polažu jaja u stajaću vodu, gde se izlegnu i rastu larve. Islandima mnogo vodenih tokova, reka, jezera, ali niske temperature znače da nisu pogodni ni za razmnožavanje komaraca.
Pored toga, zbog vulkanskog terena u zemlji, većina vode se kreće umesto da miruje, što dodatno ograničava pogodna staništa za razmnožavanje.
Primetne varijacije u temperaturi
Značajne varijacije u temperaturi i dnevnom svetlu na Islandu ne pogoduju populaciji komaraca. Kratka, prohladna leta ne pružaju dovoljno dug topao period komarcima da završe svoj životni ciklus.
Duge i hladne zime
Pored toga, duge, hladne zime bi bile teške za komarce koji pokušavaju da prezime, čak i kada bi uspeli da uspostave populaciju tokom leta. Ovi faktori se kombinuju i stvaraju okruženje koje nije pogodno za komarce, što objašnjava zašto ih nema na ovom severnoevropskom ostrvu.
A kada nekoliko dana blagog vremena u kasnu zimu ili rano proleće podstakne komarce da izađu, sledeći mraz ih obično ubije.
„Čak i ako komarci povremeno stignu do Islanda, što i rade, nikada ne žive dovoljno dugo da uspostave čitavu populaciju. Ovakvo okruženje koje imamo na Islandu izgleda idealno za trajno teranje komaraca“, kaže Islanđanin Sigurjon Halderson, a prenosi N1.info.