Ukoliko i vi, kao mnogi drugi ljudi, osećate trnce dok jedete ananas, razlog su minijaturne iglice koje se nalaze na njemu.
Jedan TikTok profil sa naučnim sadržajem, analizirao je sićušne komade ananasa, stavivši ih pod mikroskopom i rezultati su, iskreno, zapanjujući.
Ukoliko ste primetili da vam jezik trne dok jedete ananas, sada će vam biti mnogo jasnije zašto je to tako.
„To je zato što nas izbode 1000 hiljada rafida. Ovi kristali kalcijum oksalata probijaju rupe u ćelijskim membranama, izazivajući iritaciju“, navodi se u snimku.
@sf_microscopy One of my favorite fruits is pineapple, but every time I eat them, my mouth tingles. I read that the fruit contains raphides! Kiwis, grapes, taro, and yams also have large amounts of these crystals. These needles serve as a defensive function against insect herbivors to deter them from eating the plant’s fruits and protect the seeds. The needles work with other chemcial substances, like bromelain in the pineapple, to amplify the effects. #microscope#microbiology#underthemicroscope#microscopy#microcosmos#nature#pineapple#crystals#fyp#fypage#fypシ
Kreator sadržaja je zatim pokazao „mikrokosmos“ u komadima ananasa, koji su u osnovi ličili na „male igle“, koje vam ubadaju usta i daju vam onaj čudan, iritiran osećaj na jeziku, nakon što ga pojedete.
Nauka o „iglama“ ananasa
Ove igle se zovu „rafidi“ i sadrže nerastvorljive kristale, koji su napravljeni od kalcijum oksalata, objašnjava Univerzitet Mekgil.
Teorija o rafidima i njihovim odbrambenim mehanizmima je da ako je biljka oštećena, sok ili pljuvačka će pokrenuti izbacivanje ovih iglica, koje onda mogu ubosti sluznicu usta i izazvati iritaciju.