Evo kako je to uticalo na moj mozak!

Budućnost čovečanstva često se vidi kroz prizmu ambicioznih svemirskih projekata kao što su kolonizacija Meseca i Marsa. Dok vizionari poput Elona Maska sa „Spejs-eks-om“, Džefa Bezosa iz „Blu oridžin-a“ i Ričarda Brensona sa „Virdžin galaktik-om“ maštaju o velikim poduhvatima, postavlja se pitanje: Koje nuspojave svemirska putovanja mogu izazvati, na primer, po naš mozak? Kako bi odgovorila na ovo pitanje, NASA je sprovela istraživanje sa astronautima, prenosi rts.rs a donosi n1info.rs.

U studiji objavljenoj u Frontiers in Psychology, istraživači su proučavali 25 astronauta koji su proveli oko šest meseci na Međunarodnoj svemirskoj stanici (MSS) kako bi ispitali promene u njihovim kognitivnim sposobnostima. Iako nisu pronađeni dokazi o značajnim oštećenjima mozga ili neurodegenerativnim problemima, istraživači su otkrili da su kognitivni odgovori astronauta tokom misije bili sporiji nego na Zemlji, ali još uvek tačni.

„Nema dokaza o ozbiljnom kognitivnom oštećenju zbog života u svemiru“, rekao je Šina Dju, istraživač u NASA-inom laboratoriju za zdravlje i ponašanje. Tokom misije, brzina obrade informacija, radna memorija i pažnja su bili sporiji u početnim fazama, ali su se vratili na normalu nakon povratka na Zemlju. Promene su bile privremene i nisu uticale na tačnost odgovora astronauta.

Pored stresora specifičnih za svemir, poput izloženosti mikrogravitaciji, istraživači napominju da slične promene u kognitivnim funkcijama mogu nastati i u drugim ekstremnim uslovima, kao što su podvodne baze ili misije na Antarktiku. Naučnici smatraju da razumevanje kako svemirski uslovi utiču na mozak može pomoći u predviđanju kognitivnih promena izazvanih zračenjem i izolacijom.

Iako svemir i dalje izaziva brojne misterije, ovo istraživanje pruža uvid u to kako se ljudski mozak ponaša u ekstremnim okruženjima, čime otvara vrata za buduće misije u svemir.

Trenutno: Se čita...

Najnovije: Na portalu