Pomažu kod problema s varenjem, bronhitisom, gihtom, pa čak i u jačanju imuniteta.

Mušmula (lat. Mespilus germanica), iako važi za zaboravljeno voće, vekovima je prisutna u ljudskoj ishrani. Još u antička vremena gajili su je i jeli stari Grci i Rimljani, ali vremenom je pala u zaborav, zamenjena drugim popularnim voćkama.

Danas, mušmula ponovo pronalazi svoje mesto na pijacama i trpezama, naročito u jesen, kada sazreva krajem oktobra i početkom novembra. Njeni plodovi su najslađi kada su prezreli, tada imaju mekano meso s ukusom koji podseća na kombinaciju jabuke i kruške, uz blag nagoveštaj badema.

Reč je je o niskokaloričnom voću jer 100 grama sadrži svega 46 kalorija. Od mušmula možete da pravite džem, marmeladu, sirup ii žele, ali i vino.

Izaberite najukusnije plodove

Zreli plodovi mušmule su mekani na dodir i izgledaju trulo, što mnoge navodi na pomisao da su pokvareni. Ipak, upravo tada je mušmula najukusnija – meso je sočno i blago slatko, savršeno za pripremu različitih delikatesa.
Tradicionalno se koristi za izradu marmelada, džemova, kompota i likera, a sve češće i kao dodatak kolačima. Nezrele mušmule, s druge strane, imaju grublju teksturu i trpak ukus, te se ređe konzumiraju sveže.

Blagodati mušmule u narodnoj medicini

Mušmula je kroz istoriju bila cenjena zbog svojih lekovitih svojstava. Čajevi i preparati od njenog ploda poznati su po antiinflamatornom, antivirusnom i antibakterijskom delovanju. Takođe, pomažu kod problema s varenjem, bronhitisom, gihtom, pa čak i u jačanju imuniteta.

Narodna medicina često preporučuje mušmulu kao prirodan lek za različite tegobe, što je čini važnim dodatkom kućnim apotekama. Ipak, treba biti oprezan s količinama jer ima blago laksativno dejstvo.

Odlično se kombinuje s drugim voćem

Iako je sama po sebi ukusna, mušmula se odlično slaže i sa drugim voćem. Evo nekoliko preporuka:

S jabukama: Ovaj spoj zadržava delikatnost ukusa, uz finu teksturu.
S kruškama: Kombinacija je slađa i kremastija.
S dunjama: Za one koji vole jače arome i bogatiji ukus.

Priprema marmelade je jednostavna, a ukus fantastičan. Evo recepta:

Vreme pripreme:

  • 50 minuta

Sastojci:

  • 1 kg zrelih mušmula
  • 250-300 g šećera
  • 2 limuna
  • voda

Priprema:

1. Operite zrele plodove, oljuštite ih i ubacite u šerpu.

2. Dodajte vode da ogreznu te kuvajte na tihoj vatri dok skroz ne omekšaju.

3. Kad su skuvane, mušmule ispasirajte, da biste joj otklonili koštice kojih ima dosta pa vratite u šerpu, te dodajte šećer i limunov sok.

4. Kuvajte još 30 minuta uz stalno mešanje, dok se marmelada ne zgusne.

5. Vruću marmeladu sipajte u sterilisane tegle, zatvorite ih, okrenite naopačke i pokrijte peškirom dok se ne ohlade.

Mušmula je plod koji zaslužuje da se vrati na našu trpezu, kako zbog svog jedinstvenog ukusa, tako i zbog zdravstvenih blagodeti. Potražite je na pijacama i uživajte u jeseni na tanjiru.

Trenutno: Se čita...